Powoływana do życia przez Bogdana Zdrojewskiego instytucja poszerzy działalność Państwowego Wydawnictwa Audiowizualnego – kierowanego przez Michała Merczyńskiego, który będzie także dyrektorem nowego Instytutu.

Ma on przygotować strategię przetworzenia na format cyfrowy dorobku polskiej sztuki audiowizualnej, a także dokonanie wyboru technologii temu służących. Tak by mógł być upubliczniony na płytach CD i DVD oraz w sieci internetowej.

Już 4 czerwca będą udostępnione na stronie www.nina.gov filmy fabularne, klasyczne pozycje polskiej szkoły dokumentu i animacji, które zostały zdigitalizowane i odrestaurowane przez PWA. Przypomnijmy, że wiele z nich stało się bestselerami.

W ofercie portalu znajdą się także produkcje, które do tej pory nie ukazały się na żadnym nośniku – m.in. „Hamlet” Jana Klaty ze Stoczni Gdańskiej, koncert Zygmunta Koniecznego, pozycje „Filmoteki Szkolnej”. A także z myślą o 20. rocznicy wyborów – kroniki filmowe im poświęcone. Część materiałów będzie dystrybuowanych nieodpłatnie. Konkretna oferta nie jest jeszcze znana.

4 kwietnia ruszy „Dwutygodnik” – periodyk poświęcony kulturze, kierowany przez Tomasza Cyza na stronie www.dwutygodnik.com.