Zadaniem uczestników będzie nakręcenie etiudy filmowej, w której odpowiedzą na pytanie „Czym dla mnie jest dzisiaj idea solidarności?".

Konkurs "Solidarity Shorts" organizowany jest przez Instytut Lecha Wałęsy przy współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową i Fundacją Szkoła Wajdy, a jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do refleksji nad współczesnych światem oraz stosunkami pomiędzy ludźmi i kulturami. Dzięki konkursowi młode pokolenie ma szanse pokazać, co dziś znaczy dla nich słowo „solidarność" a zarazem zapoznać się z historyczną rolą „Solidarności".

Do konkursu zgłaszać się mogą osoby w wieku od 18 do 30 lat, które nakręcą etiudę filmową nie krótszą niż jedna minuta i nie dłuższą niż trzy. Twórcy nie mają żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o gatunek filmu, może to być dramat, animacja, komedia lub nawet musical. Twórcy również mają wolną rękę jeśli chodzi o technikę wykonania swoich prac. Filmy mogą być nagrane przy użyciu telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych lub kamer filmowych.

Filmy za pośrednictwem strony www.solidarityshorts.org można wysyłać do 15 września. Od momentu nadesłania pierwszego filmu uruchomiona zostanie na niej galeria filmowa, na której będzie można oglądać zgłoszone etiudy. Dziesiątkę zwycięskich filmów wybierze jury konkursu, w składzie którego znajdą się wybitni wykładowcy i twórcy filmowi z Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz Fundacji Szkoła Wajdy. Jeden film wybiorą internauci, którzy w dniach 16-22 września będą mogli oddawać głosy za pośrednictwem strony internetowej konkursu na najlepszy w ich opinii film.

Co dziś znaczy słowo "solidarność"?

Dla autorów 11 najlepszych filmów przewidziane są atrakcyjne nagrody: bilety lotnicze wraz z pokryciem kosztów pobytu w Polsce, udział w profesjonalnych warsztatach filmowych w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz uczestnictwo w XIII Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który odbędzie się w dniach 21-23 październiku tego roku w Warszawie.

Konkurs „Solidarity Shorts" towarzyszy oficjalnemu programowi XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej informacji o konkursie również na Facebooku i Twitterze.