Najwięcej trofeów zgarnął do tej pory „Mleczny brat" Vahrama Mkhitaryana. Bohaterem polsko-ormiańskiego filmu jest dziesięcioletni Seto. Chłopiec marzy o młodszym bracie, zaklina los jak potrafi. Chodzi na samotne spacery w góry, by na gałęziach wiązać symbolizujące jego prośby białe kokardki. Niestety, niemowlę umiera w czasie porodu. W domu pojawia się za to przyniesiony przez sąsiada baranek, który staje się mlecznym bratem Seto. Ale życie przynosi kolejne rozczarowania i straty.
– Tak już jest. Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Jeżeli się z tym pogodzimy, cierpimy mniej – mówił po pokazie reżyser Vahram Mkhitaryan. Atutem jego filmu są piękne górskie krajobrazy i przejmująca muzyka Mikołaja Trzaski. Doceniło je między innymi jury konkursu Młodego Kina Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie „Mleczny brat" otrzymał główną nagrodę. Obraz Vahrama Mkhitaryana zdobył również wyróżnienie w konkursie polskim na festiwalu w Krakowie, Jantara 2014 na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich WAMA Film Festiwal w Olsztynie oraz główną nagrodę w Armenii na Festiwalu Filmowym „Golden Apricot".
Grozę i siłę natury pokazała również Julia Popławska w dokumencie „Miejsce". Reżyserka weszła z kamerą tam, gdzie nie każdy może dotrzeć, do najwyżej położonego miejsca pracy w Polsce — stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu. „Miejsce" dokumentuje niemalże pustelniczą pracę meteorologów, którzy samotnie spędzają w stacji zimowe wieczory. Zdarza się, że odcięci przez śnieżycę od świata muszą w niej przebywać kilka dni.