Dokument „Niepamięć" to historia dwojga młodych ludzi - malarza-arystokraty i „wykształconej chłopki". Wspólnie odwiedzają lubelską i podkarpacką wieś, by szukać odpowiedzi na wiele ważnych pytań: Czy pochodzenie decyduje o tym, kim jesteśmy? Do jakiego stopnia dawne podziały wpływają na nasze „tu i teraz"? W rozwikłaniu tych dylematów pomogą spotkania z wiejskimi gospodarzami, bartnikiem i wiekowym hrabią.
Choć pańszczyznę zniesiono półtora wieku temu, to ślady podziału na chłopów i panów widać w naszym kraju do dziś - uważa Stowarzyszenie Folkowisko, które zasłynęło kampanią społeczną „Jestem ze wsi!", mającą uświadomić mieszkańcom największych miast, że gros dzisiejszych Polaków pochodzi od dawnych chłopów. Stowarzyszenie chce poprzez projekcję filmu "Niepamięć" wywołać ogólnopolską debatę o roli, jaką praca niewolnicza odegrała w historii Polski.
Przedpremierowy pokaz "Niepamięci" odbył się w grudniu 2014 roku w Chutorze Gorajec na Roztoczu Wschodnim. Jednak to w Warszawie dokument ma swoją premierę. – Chcemy stale przypominać wszystkim Polakom o ich wiejskich korzeniach. Bardzo nam zależy, żeby film zobaczyły tutejsze „słoiki" – podkreśla Magdalena Bartecka, producentka i jedna z bohaterek dokumentu.
Stowarzyszenie Folkowisko zapowiada, że "Niepamieć" będą mogli zobaczyć także mieszkańcy innych polskich miast. Na razie jednak organizatorzy nie podają szczegółów kolejnych seansów.
Premiera filmu "Niepamięć" w Warszawie - środa 28 stycznia, godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury, Kino Elektor, ul. Elektoralna 12.