W czasie imprezy odbędzie się przegląd filmów zmarłego niedawno reżysera, w których istotną rolę odegrały motywy żydowskie. Widzowie zobaczą m. in. filmy „Samson” (1961), „Wesele” (1972). 27 maja odbędzie się też debata „Dalecy/Bliscy Żydzi w filmach Andrzeja Wajdy”, w czasie której zaproszeni goście będą analizować wagę i znaczenie wątków żydowskich w twórczości reżysera. W spotkaniu udział wezmą m.in. Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak i Piotr Paziński. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
Festiwal „Żydowskie Motywy” od 2004 roku przybliża polskim widzom żydowską kulturę, pielęgnuje pamięć o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów oraz promuje idee tolerancji i kulturowej otwartości. W tegorocznym programie imprezy znalazło się ponad 30 fabuł, dokumentów i krótkich metraży z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Rumunii i USA.

Spośród prezentowanych filmów fabularnych na szczególną uwagę zasługuje nagrodzony m.in. na MFF w Wenecji kanadyjski dramat psychologiczny „Remember” (reż. Atom Egoyan) opowiadający historię człowieka szukającego oprawcy z Auschwitz, przed laty odpowiedzialnego za śmierć jego rodziny. Widzowie będą mogli też zobaczyć opowieść o migracji 400 tysięcy rumuńskich Żydów do Ziemi Świętej w filmie „Aliyah Dada” (reż. Oana Giurgiu) czy historię kontrowersyjnej w Izraelu produkcji i konsumpcji wieprzowiny w „Pochwale smalcu” (reż. Chen Shelach).

Polską kinematografię w festiwalowym konkursie reprezentować będzie m.in. dokument „Przy Planty 7/9” (reż. M. Jaskulski, L. Loewinger) przypominający tragedię pogromu kieleckiego z 1946 roku, w którym z rąk Polaków zginęło ponad czterdziestu Żydów. Z kolei „Sprawiedliwy” (reż. Michał Szczerbic, Polska 2015), opowiada historię ocalonej z Holokaustu młodej Żydówki powracającej na polską prowincję lat 60., by odnaleźć ludzi, którzy pomogli jej przetrwać okrucieństwa wojny.

Podsumowaniem festiwalu będzie wręczenie czterech głównych nagród, w tym najważniejszej – Złotego Warszawskiego Feniksa. Ponadto, filmy będą rywalizowały o Nagrody Specjalne oraz Nagrodę Publiczności. Tegoroczne jury tworzą: reżyserki Joanna Kos-Krauze i Anna Zamecka oraz teolog i krytyk filmowy ks. Andrzej Luter.

Na wszystkie seanse festiwalowe odbywające się w kinie Muranów - wstęp bezpłatny. Impreza potrwa do niedzieli.

Więcej informacji: www.jewishmotifs.org.pl