Śląsk i Walia - korzystna polsko-brytyjska współpraca regionalna

W połowie stycznia br., po dwóch dekadach, odnowiono memorandum dotyczące współpracy pomiędzy województwem śląskim a rządem Walii. Przyjęto też zarys planu działań na przyszłość.

Publikacja: 25.01.2024 19:34

Walia (na zdjęciu budynki mieszkalne) i Śląsk mają podobną historię.

Walia (na zdjęciu budynki mieszkalne) i Śląsk mają podobną historię.

Foto: Adobe Stock

Podpisy pod dokumentem złożyli: Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Mark Drakeford, premier rządu Walii. Doszło do tego 20 lat od podpisania wstępnego protokołu ustaleń pomiędzy obiema stronami. Walię i Śląskie łączy bardzo zbliżona historia pod względem dziedzictwa przemysłowego.

Marszałek Chełstowski podziękował premierowi Drakefordowi za przybycie, życzliwość i przyjaźń. Ponadto podkreślił, że województwo śląskie, które mentalnie bardzo wiele łączy z Walią, chce czerpać wiedzę z jej doświadczeń, prowadzić także szeroką współpracę obejmującą edukację, medycynę oraz traktowaną wielowymiarowo gospodarkę. W zakresie ostatniej z wymienionych to województwo ma mocną pozycję m.in. jeśli chodzi o technologie związane z cybernetyką i informatyką oraz wykwalifikowane kadry w tych dziedzinach. Porozumienie koncentruje się także na turystyce, w tym wymianie najlepszych praktyk wokół obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w oparciu o dawne krajobrazy przemysłowe oraz zielonej transformacji krajobrazów poprzemysłowych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Eksport
Wystartowała inicjatywa Team Poland. Ma wesprzeć firmy w ekspansji zagranicznej
Eksport
Janusz Władyczak: KUKE zbudowała swą światową rozpoznawalność
Eksport
Dziesiątka firm nagrodzonych podczas UK-Poland Business Awards
Eksport
KUKE najlepszą agencją wsparcia eksportu na świecie
Eksport
Wrzesień w Londynie będzie atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców