Najprostszym rozwiązaniem jest założenie lokaty rocznej w banku. W ostatnim tygodniu kwietnia najwyższe oprocentowanie oferowały: Idea Bank (Lokata na majówkę plus) – 3 proc., Nest Bank (Nest Lokata Lojalna) – 2,7 proc., Toyota Bank (Lokata Plus) – 2,3 proc. Ale ze wszystkich tych ofert można było skorzystać dopiero po spełnieniu określonych warunków. Wszystkie instytucje wymagają założenia konta. Nest Bank dodatkowo chce, żeby na konto wpływało co miesiąc wynagrodzenie - minimum 2500 zł (w przypadku rachunku firmowego wpływy powinny wynosić co najmniej 6000 zł, ponadto klient musi zrobić przelewy do urzędu skarbowego i ZUS).
Kto nie chce otwierać nowego rachunku, może zainteresować się ofertą internetowego Inbanku wywodzącego się z Estonii. Oprocentowanie jego rocznej lokaty standardowej wynosi 2,6 proc. Idea Bank proponuje 2,4 proc., a Toyota Bank - 1,95 proc.
Gdybyśmy z jakiegoś powodu woleli najpierw założyć depozyt sześciomiesięczny (na przykład po to, by po tym okresie ponownie przejrzeć oferty banków i wybrać najlepsze), w zasadzie powinniśmy teraz przyjrzeć się ofertom tych samych banków, które mają najlepsze lokaty roczne. W Nest Banku możemy dostać nawet 4 proc. w skali roku, z tym że musimy być nowym klientem tego banku, otworzyć Nest Konto, a pieniądze przelać na lokatę w ciągu 30 dni od otwarcia ROR. Idea Bank zachęca odsetkami w wysokości 3 proc. (nowe środki, konieczność posiadania konta), a Toyota Bank – 2,5 proc. (potrzebne jest konto, oferta dostępna tylko online).
Decydując się na lokatę sześciomiesięczną, którą potem przedłużymy na kolejny okres, możemy jednak wpaść w pułapkę. Z reguły jest tak, że lokata odnawia się automatycznie, ale na standardowych warunkach. Tak jest choćby w Nest Banku. Jeśli otworzymy lokatę półroczną i spełnimy wszystkie warunki, możemy liczyć na 4 proc. w skali roku. Po sześciu miesiącach lokata odnowi się ze standardowym oprocentowaniem, jakie będzie wtedy obowiązywać; dzisiejsza stawka to 1 proc. w skali roku.
Pomysł numer 3
Zamiast lokaty w banku możemy wybrać fundusz inwestycyjny. Przy rocznym terminie powinniśmy się zdecydować na fundusz pieniężny albo gotówkowy. Inne rodzaje będą zbyt ryzykowne (ewentualnych strat w tak krótkim okresie nie da się odrobić).