Fundusze inwestujące w akcje spółek z rynku nieruchomości w ciągu ostatnich sześciu miesięcy straciły ponad 20 procent, i to niezależnie od regionu, w którym prowadzą działalność. Spośród produktów dostępnych w Polsce najwięcej, bo aż 24 proc., stracił w tym okresie Fortis L Fund Real Estate Securities Asia (EUR). Znacznie lepiej wyglądają jego wyniki za ostatni miesiąc. Jak twierdzą zarządzający, to efekt zmiany strategii na bezpieczniejszą. Teraz fundusz nie inwestuje już w spółki czysto deweloperskie, a do portfela wybiera firmy, których przychody w co najmniej 25 proc. pochodzą z czynszów.
Bardzo dobre wyniki w ostatnich dwóch miesiącach osiągnął wyceniany w dolarach fundusz, który niebawem będzie już dostępny w Polsce, czyli Schroder ISF Asia Pacific Property Securities A (Acc). W ciągu miesiąca dał on zarobić ponad 9 proc., jednak już w perspektywie 12 miesięcy stracił 18 proc.
W ciągu ostatniego roku traciły też europejskie spółki rynku nieruchomości – europejski indeks EPRA spadł ponad 30 proc. Efektem tak dużej przeceny akcji jest to, że wyceny spółek na niektórych rynkach w Europie stały się atrakcyjne. Według ekspertów z Fortis Investments największy potencjał wzrostowy mają obecnie spółki z Wielkiej Brytanii. Prawdopodobna jest tam obniżka stóp procentowych, a to powinno pomóc rynkowi nieruchomości. Dobre perspektywy mają też Finlandia i Francja. Fundusz Fortis L Fund Real Estate Europe (EUR) stracił w ciągu ostatniego roku ponad 40 proc. Zdaniem zarządzających to efekt jego wcześniejszego zaangażowania w zbyt ryzykowne projekty deweloperskie na rynku europejskim. Teraz fundusz koncentruje się na znacznie bezpieczniejszych inwestycjach – wybiera spółki, które działają na rynku nieruchomości komercyjnych i dużą część zysków czerpią z wynajmu budynków.
Słabe są także wyniki funduszy nieruchomości zarządzanych przez krajowe TFI. BPH FIO Nieruchomości Europy Wschodzącej minione 12 miesięcy zamknął 17-proc. stratą. Umiarkowaną stratą za sześć miesięcy może się pochwalić działający od niecałego roku subfundusz UniSektor Nieruchomości: Nowa Europa zarządzany przez TFI Union Investment. W krótkim okresie najlepiej spisuje się DWS Parasol SFIO Subfundusz Sektora Nieruchomości i Budownictwa, który po dwóch miesiącach zyskał blisko 6 proc. Nieźle radzi sobie też fundusz budownictwa związany z Euro 2012, który po kwartale jest na lekkim plusie.