Nie warto wybierać się z oszczędnościami do dużych banków. Stałe oprocentowanie rocznej lokaty w Pekao SA waha się od 2,6 do 2,8 proc. (w zależności od kwoty lokaty), w AIG Banku jest wyższe o 4,48 – 4,68 pkt proc. PKO BP proponuje lokaty roczne o oprocentowaniu zmiennym 2,45 – 3,6 proc., czyli o 2,4 – 3,55 pkt proc. mniejszym niż w Polbanku.
Gdy deponuje się duże sumy (np. w Deutsche Banku PBC minimum 25 tys. zł, w BZ WBK – 100 tys. zł, w PKO BP – 100 tys. zł), stawki można negocjować. Ich wysokość zależy przede wszystkim od aktualnej sytuacji na rynku międzybankowym.
Banki mają także specjalną ofertę dla swoich zamożnych klientów. Na przykład w MultiBanku oprocentowanie zmienne standardowej rocznej lokaty wynosi 5,8 proc., a dla członków Klubu Aquarius – 6 proc. W Fortis Banku posiadacze pakietu złotego lub platynowego mogą liczyć na podwyższenie odsetek o 0,25 proc. W PKO BP klienci bankowości osobistej Aurum i bankowości prywatnej Platinium mogą negocjować wysokość oprocentowania.
Warto także przyjrzeć się internetowej ofercie banków. Korzystając z niej, można zyskać 0,25 – 0,5 pkt proc. w porównaniu z lokatami zakładanymi w oddziale.
Anna Ogonowska-Rejer