[link=http://www.rp.pl/temat/163965.html][b]Ranking polskich samorządów[/b][/link]

Już po raz dziesiąty, w tym po raz czwarty w nowej rozbudowanej formule, wybraliśmy najlepsze miasta, gminy miejskie i miejskowiejskie oraz gminy wiejskie. Gala z okazji wręczenia nagród od lat cieszy się ogromną popularnością wśród samorządowców.

Jerzy Buzek, były premier, a obecnie eurodeputowany i szef kapituły rankingu, zapewniał przed wręczeniem nagród laureatom, że ranking jest "maksymalnie zobiektywizowany".

– Ranking opiera się przede wszystkim na liczbach. Niewiele w nim oceniamy. Czy zwycięzcy są absolutnie najlepsi? Tego nie wiemy. Są najlepsi w kategoriach, które braliśmy pod uwagę – mówił w trakcie gali Jerzy Buzek.

Jak zaznaczył Ireneusz Fąfara, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (partnera merytorycznego rankingu), w zestawieniu docenia się sprawne, skuteczne, przyjazne i innowacyjne samorządy.

W pierwszym etapie wyboru najlepszych samorządów na podstawie danych Ministerstwa Finansów badaliśmy ich sytuację finansową. Później do najlepszych – w sumie około 460 – zostały wysłane ankiety, które miały pomóc w ocenie jakości zarządzania i życia w gminach oraz miastach.

– W żadnym przypadku wielkość samorządu nie miała wpływa na jego ocenę – zapewniał Buzek. Jeśli bowiem nie wyliczaliśmy dynamiki, wartości przeliczaliśmy na liczbę mieszkańców. W pierwszym etapie gmina lub miasto mogły otrzymać maksymalnie 60 punktów, w drugim mniej, bo 40.

– Po raz pierwszy w historii rankingu były takie samorządy, które uzyskały więcej punktów w drugim etapie niż w pierwszym – powiedział były premier.

To jedna z oznak jakościowych zmian zachodzących w polskich samorządach.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

– Gminy i miasta są coraz lepiej zarządzane i coraz dynamiczniej się rozwijają – mówił Jerzy Buzek.

W obecnym konkursie ocenialiśmy samorządy za cztery ostatnie lata. Jednak największy wpływ na ostateczny wynik miały osiągnięcia z 2007 r. Najlepsze w naszym rankingu okazały się miasto Poznań oraz gminy Kąty Wrocławskie z Dolnego Śląska i Kobylanka z województwa zachodniopomorskiego.

Stolica Wielkopolski już trzeci raz znalazła się na naszym podium. Tak było także w ubiegłym roku i w 2005 r. W 2006 r. tak nie było, ale wówczas miasto na czas nie przesłało wypełnionej ankiety.

W sumie wyróżniliśmy po dziesięć najlepszych miast, gmin wiejskich oraz gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

Poza tym wręczyliśmy jeszcze dodatkowe wyróżnienia w dwóch kategoriach – europejski samorząd i innowacyjny samorząd. W ramach pierwszej nagrodziliśmy miasta i gminy, które najlepiej wydają pieniądze unijne. W tym gronie najlepsze okazały się miasto Konin oraz Krośnice z województwa dolnośląskiego i Łeba z Pomorza.

– Dzięki środkom unijnym udało się zbudować przeprawę przez Wartę oraz połączyć drogę 92 z autostradą A2. Gdyby nie te pieniądze, nie udałoby się tego zrobić – mówi Kazimierz Pałasz, prezydent Konina.

Wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnego samorządu, czyli takiego, który w zarządzaniu wykorzystuje nowe technologie, otrzymały odpowiednio Poznań, Żabia Wola z Mazowsza i Starogard Gdański z województwa pomorskiego.

– Zająć pierwsze miejsce w nowej kategorii to podwójny zaszczyt – cieszył się Zbigniew Toporowski, sekretarz Starogardu Gdańskiego.

A Halina Wawruch, wójt Żabiej Woli, zapewniała, że wyróżnienie mobilizuje do dalszych działań i do dalszej realizacji programu "Internet w każdym domu".

[ramka]Powiedzieli:

[b]Ryszard Grobelny - prezydent Poznania:[/b]

Liczy się idea i to widać w zarządzaniu. Dla nas jest to olbrzymia satysfakcja i podsumowanie wieloletnich działań. Bo to nie jest efekt jednego roku, ale wielu lat. Tak jak w sporcie najtrudniej jest utrzymać pozycję. Wysokiej dynamiki nie można mieć w nieskończoność, a nam się to wciąż udaje.

[b]Antoni Kopeć - burmistrz Kątów Wrocławskich: [/b]

W ubiegłym roku zajęliśmy drugie miejsce i wówczas myślałem, że to ogromne wyróżnienie. Tegoroczne pierwsze miejsce jest dla nas jeszcze większym wyróżnieniem. To potwierdza 13 lat mojej pracy i innych osób w gminie.

[b]Andrzej Kaszubski - wójt Kobylanki:[/b]

Należy pogratulować rankingu. To wyróżnienie docenia wysiłek wszystkich, którzy pracują na rzecz samorządu i tego, by żyło się w nim lepiej. Dotyczy to nie tylko samorządowców, ale także organizacji pozarządowych. [/ramka]

[ramka][b]Czołówka polskich miast:[/b] Poznań, Sopot, Gdynia, Koszalin, Łódź, Zielona Góra, Toruń, Gdańsk, Kraków, Żory, Częstochowa, Rzeszów

[b]Najlepsze gminy miejskie:[/b] Kąty Wrocławskie, Goleniów, Puszczykowo, Dzierżoniów, Kórnik, Jarocin, Święta Katarzyna, Lubliniec, Józefów, Żmigród, Ustroń, Grodzisk Mazowiecki

[b]Najlepsze gminy wiejskie:[/b] Kobylanka, Osielsko, Kobierzyce, Lesznowola, Mszana Dolna, Zielonki, Zabierzów, Świdnica, Sulików, Konopiska, Podgórzyn, Łapanów [/ramka]

[ramka][b]Laureaci poprzednich rankingów samorządów "Rz":[/b]

[b]2007:[/b]

Poznań, Polkowice (dolnośląskie), Zielonki (małopolskie)

[b]2006: [/b]

Rybnik, Międzyrzec (lubuskie), Andrespol (łódzkie)

[b]2005:[/b]

Poznań, Choroszcz (podlaskie), Krośnienko Wyżne (podkarpackie)

[/ramka]

[ramka][b]Tabele w formacie .xls z rankingami miast, gmin miejskich i wiejskich są dostępne za dodatkową opłatą. Prosimy o kontakt z [mail=a.malanowska@rp.pl]Anną Filipp-Malanowską[/b][/mail][/ramka]