Dokładnie tyle samo zyskał w tym czasie WIG, indeks szerokiego rynku warszawskiego parkietu.
W kategorii funduszy akcji małych i średnich polskich spółek przeciętny wynik to 9,2 proc. – wynika z podsumowania przygotowanego przez firmę Analizy Online. Zarządzający wypadli tu lepiej od rynku – indeksy giełdowe tego segmentu zwyżkowały w nieco mniejszym stopniu.
Licząc od początku roku, średnie zyski funduszy akcji uniwersalnych oraz małych i średnich spółek sięgnęły odpowiednio 7,2 oraz 10,8 proc. Podobnego rzędu stopy zwrotu przyniosła większość funduszy inwestujących w walory zagranicznych firm. Część zysków liczonych w naszej rodzimej walucie pochłonął jednak umacniający się złoty. W dłuższym horyzoncie czasowym, np. dwuletnim, posiadacze jednostek funduszy akcyjnych wciąż jednak są na minusie.
Spośród funduszy akcji polskich uniwersalnych najwyższą stopę zwrotu w I kwartale, 18 proc., przyniósł Quercus Agresywny. W samym marcu najlepiej poradzili sobie zarządzający z Idea TFI. Posiadacze jednostek Idea Akcji zyskali prawie 14 proc. – Zakładaliśmy, że na giełdzie będzie można się spodziewać większych zwyżek w I kw. tego roku. Dlatego utrzymaliśmy wysoki poziom zaangażowania w akcje, głównie spółek względnie niedowartościowanych o średniej i mniejszej kapitalizacji – komentuje Piotr Kukowski, prezes Idea TFI. Ta sama strategia pomogła zarządzającym Allianz Akcji Plus, który zyskał w marcu ponad 12 proc.
Eksperci twierdzą, że na funduszach akcji dalej będzie można w tym roku zarabiać, choć nie stale i nie tak wiele jak w ostatnich miesiącach. Większość analityków spodziewa się, że WIG zwiększy swoją wartość w tym roku o kilkanaście procent – mniej więcej połowa z tego wzrostu przypadła na I kw.