Widoczna poprawa wyników

Ci, którzy z przerażeniem patrzyli przez cały ubiegły rok na ujemne stopy zwrotu większości funduszy inwestujących w akcje, mogą odetchnąć

Aktualizacja: 22.04.2010 08:50 Publikacja: 22.04.2010 01:30

Widoczna poprawa wyników

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Straty są odrabiane. Roczne zyski sięgają nawet 70 proc.

Trzyletnie wyniki wszystkich funduszy dynamicznych i akcyjnych są co prawda ujemne, ale nie powinno to dziwić. Trzy lata temu indeksy warszawskiej giełdy były rekordowo wysokie. Teraz jeszcze sporo im brakuje do takiego poziomu, mimo zwyżek w ciągu ostatnich 12 mie-sięcy.

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181776,1,464976.html]Zobacz wyniki funduszy zrównoważonego wzrostu, mieszanych i stabilnych[/link][/b]

– Oceniając wyniki akcyjnych funduszy ubezpieczeniowych za ostatni rok i trzy lata, można powiedzieć, że ostatnie mocne odbicie zaleczyło dużą część ran z okresu głębokiej bessy – mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors, spółki zarządzającej funduszami firmy ubezpieczeniowej Aviva. – Efekt netto ostatniego cyklu giełdowego pozostaje ujemny, ale wyniki w dłuższym horyzoncie, np. siedmiu lat, dowodzą, że cierpliwość i odporność psychiczna mogą się opłacić.

Wyniki funduszy akcyjnych za ostatnie 12 miesięcy na pewno są satysfakcjonujące. Stopy zwrotu powyżej 30 – 50 proc. można uznać za bardzo wysokie. Rekordziści zarobili ponad 70 proc. Poprawiły się również pięcioletnie rezultaty. Żaden fundusz inwestujący w akcje nie jest na minusie. Wzrost jednostek rozrachunkowych sięga kilkudziesięciu procent.

Reklama
Reklama

Wyższe stopy zwrotu uzyskały również fundusze bezpieczne. Jedynym funduszem, który po 12 miesiącach liczonych od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. nie osiągnął zysku, jest międzynarodowy fundusz obligacji oferowany przez ING.

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181776,2,464976.html]Zobacz wyniki funduszy zrównoważonych[/link][/b]

Dwanaście z 57 prezentowanych przez nas funduszy przez ostatnie siedem lat uzyskało stopę zwrotu przekraczającą 100 proc. Kolejne 32 fundusze zyskały między 30 a 100 proc. Tylko dwa poniosły straty.

Ubezpieczyciele apelują, żeby klienci – także teraz, kiedy sytuacja na giełdach się poprawiła – nie podejmowali pochopnych decyzji o zmianie funduszu.

– Ponad 70 proc. naszych klientów w ogóle nie przenosi środków z jednego funduszu do innego, mniej niż 10 proc. osób robi to nawet kilka razy w roku, reszta – sporadycznie, czasami raz w roku – twierdzi Grzegorz Liszka, członek zarządu Compensy Życie.

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181776,3,464976.html]Zobacz wyniki funduszy akcji[/link][/b]

Reklama
Reklama

Klienci wybierają fundusze na podstawie dotychczasowych wyników inwestycyjnych. Sugerują się też tym, co mówi agent ubezpieczeniowy. – Agent nie powinien dawać rekomendacji, niczego obiecywać. Może on jedynie informować i jak najwięcej wyjaśniać potencjalnym klientom – podkreśla Grzegorz Liszka.

Przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić, jakie fundusze nam odpowiadają. Najlepiej wybrać kilka (np. dwa, trzy), których polityka inwestycyjna, a zwłaszcza poziom podejmowanego ryzyka, jest dla nas do zaakceptowania.

– Lokowanie wszystkich oszczędności w bezpiecznych funduszach nie ma sensu. Klient sam może sobie kupić obligacje. Towarzystwa oferują wiele funduszy kapitałowych. Klient może wybrać dla siebie najodpowiedniejszy – wyjaśnia członek zarządu Compensy Życie.

[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181776,4,464976.html]Zobacz wyniki funduszy międzynarodowych[/link][/b]

Ubezpieczyciele sprawdzili, że częsta zmiana funduszy nie jest dla klientów korzystna. Zyskiwalibyśmy wtedy, gdybyśmy zawsze przeprowadzali operacje w najkorzystniejszym momencie, gdy notowania jednostek, których się pozbywamy, są najwyższe. A trafienie na taki moment wcale nie jest łatwe.

Najgorzej jest wtedy, gdy decyzje są podejmowane pod wpływem emocji. Gdy zaczął się kryzys i indeksy giełdowe zaczęły spadać, wiele osób rezygnowało z polis z funduszem ze względu na wyniki funduszy akcyjnych. Wtedy papierowa dotychczas strata zamieniała się w rzeczywistą i nie było już szans na jej odrobienie. Najnowsze dane pokazują, że tym, którzy nie wycofali pieniędzy, dużą część strat udało się odrobić.

Reklama
Reklama

– Fundusze ubezpieczeniowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób pomnażających kapitał w dłuższym okresie. Wyniki również należy oceniać w takiej perspektywie – przypomina Marek Przybylski.

Straty są odrabiane. Roczne zyski sięgają nawet 70 proc.

Trzyletnie wyniki wszystkich funduszy dynamicznych i akcyjnych są co prawda ujemne, ale nie powinno to dziwić. Trzy lata temu indeksy warszawskiej giełdy były rekordowo wysokie. Teraz jeszcze sporo im brakuje do takiego poziomu, mimo zwyżek w ciągu ostatnich 12 mie-sięcy.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama