Petroleo I jest 3-letnią strukturą z pełną gwarancją zainwestowanego kapitału, opartą na notowaniach kontraktów terminowych na ropę naftową WTI, która obok kontraktów na ropę Brent jest najpopularniejszym instrumentem służącym do inwestowania w „czarne złoto”.
Struktura zakłada umiarkowany wzrost notowań wspomnianych kontraktów. W produkcie ustalona została bariera na poziomie 160 proc. ceny początkowej kontraktu. Jeśli w którymkolwiek momencie w czasie trwania inwestycji zostanie ona naruszona, inwestor otrzyma jedynie zwrot zainwestowanego kapitału. Jeśli bariera nie zostanie dotknięta, zysk wyniesie tyle, o ile wzrosną notowania kontraktów terminowych na ropę WTI.
Bank Millennium zastosował bardzo ciekawą i, co kluczowe, korzystną dla inwestorów zasadę wyliczania wartości początkowej instrumentu bazowego. Zwykle jest to wartość odczytu z określonego dnia lub średnia z kilku dni. Natomiast w tej strukturze jest to minimalna wartość notowań z dwóch pierwszych miesięcy inwestycji. Dopiero po ustaleniu tej wartości (czyli od trzeciego miesiąca) obserwowany jest kurs pod względem naruszenia bariery.
Niestety, jak każdy produkt, także i ten ma swoje słabe strony. Choć bariera została ustalona na względnie wysokim poziomie, to i tak istnieje spore ryzyko, że zostanie przebita. Jeśli notowania ropy mocno wzrosną, to inwestorzy nic nie zarobią.
Dodatkowo specyficzny rodzaj emisji tej struktury niesie za sobą bardzo istotną konsekwencję – Bankowe Papiery Wartościowe nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To oznacza, że w razie bankructwa banku Skarb Państwa nie gwarantuje nam żadnej części naszych oszczędności.