– Kwota, którą zaplanowaliśmy przeznaczyć na inwestycję, została już zgromadzona. Produkt cieszył się dużym zainteresowaniem – mówi Izabela Mościcka z Lukas Banku.
Dwuletnia struktura, w formie polisy na życie i dożycie, jest powiązana z kursem EUR/PLN, czyli najpopularniejszą parą walut na naszym rynku (wykorzystuje ją aż 82 proc. produktów z tej grupy). Maksymalny zysk z inwestycji może wynieść 20 proc. (10 proc. w skali roku).
Czy bank planuje uruchomienie kolejnych subskrypcji produktów opartych na kursach walut? – Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, jakie aktywa bazowe wykorzystamy przy kolejnych produktach strukturyzowanych. Będziemy analizować rynek, by zaproponować takie rozwiązanie, które będzie mogło przynieść klientom największy zysk – twierdzi Izabela Mościcka.
Różne wyniki
Czy struktury oparte na kursach walut są zyskowną inwestycją? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wśród 314 produktów zakończonych w 2010 r., te powiązane z walutami stanowiły jedną trzecią, przy czym tylko 30 proc. z nich przyniosło zyski.
Z drugiej strony, w marcu zakończyły się dwa produkty, które pozwoliły klientom sporo zarobić. Sześciomiesięczna Zyskowna Lokata Kredyt Banku, oparta na kursie EUR/PLN, zakończyła się 4-proc. zyskiem (8 proc. w skali roku). W tym samym czasie 4,49 proc. (8,99 proc. w skali roku) zarobili klienci PKO BP, którzy kupili produkt Stabilny Zysk, także oparty na kursie EUR/PLN. W tym przypadku zyskowny okazał się jednak tylko wariant zakładający, że kurs euro pozostanie w wąskim przedziale. Ci, którzy postawili na znaczniejsze umocnienie i osłabienie się złotego względem euro, otrzymali jedynie zwrot zainwestowanego kapitału. Podobnie było z produktem Czas Złotego XII Raiffeisen Bank Polska zakładającym umiarkowany spadek kursu EUR/PLN.