Dynamiczny rozwój produkcji energii odnawialnej w kraju świadczy o ogromnym zainteresowania prywatnych przedsiębiorców. Prym wiedzie energia wiatrowa, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej sprawdzone i opłacalne przy obecnym systemie wsparcia. Rynek energetyki wiatrowej oferuje polskim firmom wszystkie możliwe rozwiązania.
Energia z wiatru
- Najważniejsza jest możliwość przyłączenia do sieci. Małe projekty dostarczają energię na potrzeby lokalne i są szybciej realizowane - radzi Błażej Boryna z firmy Windprojekt.
Mała elektrownia wiatrowa o mocy 1 MW to wydatek 6 mln zł. Polscy przedsiębiorcy często jednak obniżają te wydatki kupując stare turbiny z innych krajów (tzw. re-powering). Wtedy koszt inwestycji można zbić o połowę do ok. 2-3 mln zł. Przy turbinach o mocy kilkuset kilowatów można także skrócić okres przygotowania inwestycji, który zwykle trwa około 5 lat.
Kluczowe znaczenie dla realizacji ma pozyskanie gruntu pod zabudowę farmy wiatrowej. Na etapie wyboru działki trzeba sprawdzić studium kierunków zagospodarowania przestrzennego i przygotowany przez radę gminy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Wybór terenu zależy od siły wiatru, a takie badanie trwa około roku. W dodatku trzeba uzyskać szereg pozwoleń na wzniesienie masztów do pomiaru. Szybciej można sobie poradzić kupując gotowe miejsce z już opracowanymi pomiarami. Takie oferty można spotkać na rynku.