Czy bardziej opłaca się dzwonić z telefonu komórkowego czy stacjonarnego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od tego, kto i gdzie dzwoni oraz jak długo lubi rozmawiać.
Telefon komórkowy ma wiele zalet. Zapewnia mobilność, możliwość komunikacji tekstowej, dostęp do Internetu na coraz większym obszarze kraju. Coraz częściej zastępuje telefon domowy.
Mimo to według danych Telekomunikacji Polskiej nadal około połowy gospodarstw domowych w naszym kraju ma telefon stacjonarny. Statystyczny Kowalski płaci za niego co miesiąc TP SA około 47,5 zł. Dla porównania, osoba mająca komórkę w Orange wydaje na nią około 64 zł miesięcznie (bez użytkowników aparatów na kartę).
Zalety słuchawki
Dlaczego Polakom telefon stacjonarny wciąż jest potrzebny? Po pierwsze, warto go mieć dla wygody osób starszych, przyzwyczajonych do rozmów z tradycyjnego aparatu, używających komórki tylko doraźnie poza domem.
Po drugie, z rachunku ekonomicznego wynika, że telefon stacjonarny jest tańszy, zwłaszcza gdy domownicy prowadzą długie rozmowy z innymi abonentami krajowych sieci stacjonarnych. Wtedy, niezależnie od numeru, na jaki dzwonimy, ceny połączeń są bardzo niskie.