Przedsiębiorców niepokoi m.in. fakt, że obecny nabór wniosków w ramach 8.4 POIG się kończy, a tymczasem Władza Wdrażająca Programy Europejskiej nie ogłosiła jeszcze wyników poprzedniego, tegorocznego, naboru. Przedstawiciele WWPE poinformowali, że prawdopodobnie wyniki poprzedniego konkursu będą ogłoszone dopiero po zakończeniu obecnie trwającego naboru.
Jeden z operatorów biorących udział w czacie spytał więc, czy istnieje możliwość przesunięcia terminu trwania obecnego konkursu do momentu ogłoszenia wyników poprzedniego. Przedstawiciele WWPE wyjaśnili, że przyjęty harmonogram naboru wniosków jest obligatoryjny dla jednostek zaangażowanych w procedurę ich przyjmowania. W związku z tym nie ma możliwości przesunięcia terminu naboru, nawet jeśli ocena projektów złożonych w ramach poprzedniego konkursu się nie zakończyła.
Uczestnicy czatu chcieli też zweryfikować pojawiające się tu i ówdzie informacje, czy przygotowywany jest konkurs „8.5 POIG", w którym będą obowiązywać nowe zasady i który będzie ogłoszony tylko dla projektów realizowanych w technologii radiowej i satelitarnej, Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dość enigmatycznie odpowiedzieli, że obecnie trwają prace nad wprowadzeniem usprawnień w ramach 8. osi POIG. A informacje o ich rezultacie powinny być znane najwcześniej na początku 2013 r.
Jeden uczestników czatu skarżył się, że ponieważ jest operatorem, który oferuje usługi dostępu do internetu w technologiach najsłabiej punktowanych w konkursach 8.4 POIG (radiowa i satelitarna), to tym samym ma mniejsze szanse na uzyskanie dofinansowania budowy sieci. – Jak się mają takie preferencje pewnych rozwiązań do zasady neutralności technologicznej wymaganej przez Unię Europejską? - dopytywał. Eksperci z WWPE wyjaśnili, że pojęcie neutralności technologicznej nie oznacza zrównania punktacji za różne technologie. Zróżnicowanie punktowe wynika z obecnych i przyszłych możliwości wybranej technologii. Naturalne jest, że technologie światłowodowe dają zdecydowanie większe możliwości, niż inne. A konstrukcja punktowania projektów nie wyklucza otrzymania dofinansowania przez projekty realizowane w technologii radiowej, czy satelitarnej.
O technologię satelitarną pytał też inny uczestnik czatu. Zastanawiał się, jakie ma szanse na dotację na projekty tego typu. Przedstawiciele WWPE zwrócili uwagę, że punktacja za technologię satelitarną została zrównana z technologia radiową. Tym samym zwiększone zostały szanse wnioskodawców realizujących inwestycje w technologii satelitarnej, zwłaszcza na obszarach, gdzie wykorzystanie tej technologii jest uzasadnione ukształtowaniem terenu bądź niską gęstością zaludnienia.