Chiński producent komputerów Lenovo pobił prognozy zysków
Woj
Lenovo jest na najlepszej drodze, aby stać się największym na świecie producentem komputerów osobistych. Chińska firma odnotowała rekordowy kwartalny zysk - aż o jedną trzecią wyższy niż przed rokiem, bo zwiększyła udział w rynku pecetów i weszła przebojem na rynek smartfonów.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13320711,Chinski_producent_komputerow_Lenovo_pobil_prognozy.html
YouTube już nie będzie bezpłatny? Pierwsze opłaty dla wybranych kanałów
Mapi
Najpopularniejszy internetowy serwis wideo zamierza wprowadzić płatną subskrypcję. Będą mogli ją wprowadzić właściciele istniejących już kanałów na YouTubie - koszt takiego abonamentu miałby się wahać na poziomie 1-5 dol. miesięcznie.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13319037,YouTube_juz_nie_bedzie_bezplatny__Pierwsze_oplaty.html
TV Biznes zmienia się w Polsat Biznes. Jaka będzie nowa stacja?
Martin Stysiak
Oprócz wiadomości gospodarczych i ekonomicznych analiz w Polsat Biznes widzowie zobaczą też kulisy życia biznesowych elit. Nowy kanał, którego szefem będzie Henryk Sobierajski, ma wystartować 18 lutego.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13320709,TV_Biznes_zmienia_sie_w_Polsat_Biznes__Jaka_bedzie.html
Ubiegły rok nie należał do najlepszych
Urszula Zielińska
Rozmowa z Andrzejem Rogowskim, prezesem Multimedia Polska.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/741907_Ubiegly_rok_nie_nalezal_do_najlepszych.html (dostęp płatny)
Media: Polsat przemianuje TV Biznes na Polsat Biznes
Elżbieta Lemańska
18 lutego TV Biznes startuje z nową oprawą graficzną i programową pod nową nazwą Polsat Biznes. Ma być przewodnikiem po biznesowym stylu życia. – Poszerzymy formułę tego kanału. Chcemy m.in. mówić więcej o tym, jak pieniądze wydawać, towarzyszyć ludziom biznesu nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym – mówi Maciej Stec z zarządu telewizji Polsat. Szefem kanału jest Henryk Sobierajski, szef Polsatu News, p.o. redaktora naczelnego – Marta Lasocka.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/741900_Media:_Polsat_przemianuje_TV_Biznes_na_Polsat_Biznes.html (dostęp płatny)
Telekomy żądają zapłaty za usługi dla służb
Jarosław Królak
Rząd przedstawił nową wersję projektu, którego celem jest ograniczenie zapytań o dane abonentów, kierowanych do operatorów telekomunikacyjnych przez policję, ABW, CBA, kontrwywiad, wywiad skarbowy, sądy i prokuraturę. Sprawdzanie bilingów od dawna wzbudza kontrowersje — użytkownicy odbierają to jako ingerencję w wolność obywatelską, a firmy telekomunikacyjne jako obciążanie biznesu. — Firmy telekomunikacyjne ponoszą koszty wykonywania zadań na rzecz państwa, ale nie otrzymują zwrotu tych kosztów. W 2011 r. na obsługę zapytań o dane abonentów przedsiębiorcy wydali łącznie około 74 mln zł. Obciążanie firm tymi kosztami ogranicza wolność gospodarczą — podkreśla Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=140842# (dostęp płatny)
Hollywood w Polsce wychodzi na szaro
Jarosław Królak, Karol Jedliński
Decyzją sądu zamknięto Kinomaniak.tv. Jednak świeżutkiego Tarantino za grosze oferuje dziesiątka innych serwisów. Kinomaniak.tv to czołowy serwis internetowy, za którego pomocą dziesiątki tysięcy Polaków oglądało najnowsze hollywoodzkie hity. Kinomaniak.tv na samym tylko Allegro sprzedawał nawet tysiąc kodów dostępu do strefy premium filmowego serwisu miesięcznie. Dawało to kwotę ponad 50 tys. zł w 30 dni, choć sam Kinomaniak.tv nie płacił ani grosza na rzecz właścicieli praw autorskich filmów. Od kilku dni zwrotu swoich pieniędzy domagają się setki osób korespondujących na profilu Kinomaniaka na Facebooku. Wcześniej zaczęli ścigać go właściciele praw do filmów. W modelu podobnym do Kinomaniak. tv działa w Polsce kilkanaście innych serwisów. Czołowa dziesiątka tego typu stron, według danych Megapanelu, miała w listopadzie 2011 r., aż 6 mln unikatowych użytkowników. Do tego dochodzi ponad milion fanów na Facebooku.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=140830# (dostęp płatny)
Google i Apple nie tak godne zaufania
Aleksandra Stanisławska
Obie firmy wypadły z pierwszej dwudziestki zestawienia firm najlepiej chroniących prywatność swoich użytkowników w USA. Na czołowych miejscach zestawienia znalazły się giganty branży technologicznej: Hewlett Packard, Amazon i IBM. W pierwszej dwudziestce są też Microsoft (17. miejsce) i Mozilla (20.), twórca przeglądarki Firefox, ale wypadły z niej dotychczasowe pewniaki: Google i Apple. Zestawienie przygotowywane co roku przez Ponemon Institute, niezależną amerykańską firmę badawczą, wyłania przedsiębiorstwa dokładające najwięcej starań do tego, by chronić prywatność swoich użytkowników.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1178781-Google-i-Apple-nie-tak-godne-zaufania.html (dostęp płatny)
Polsat inwestuje w biznes
Magdalena Lemańska
Grupa odświeża swój kanał biznesowy i liczy na znaczną poprawę wyników jego oglądalności. 18 lutego TV Biznes wystartuje z nową oprawą graficzną i programową pod nową nazwą Polsat Biznes. Ma być przewodnikiem po biznesowym stylu życia. – Poszerzymy formułę tego kanału. Chcemy m.in. mówić więcej o tym, jak wydawać pieniądze i towarzyszyć ludziom biznesu nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym – mówi Maciej Stec z zarządu Telewizji Polsat. Szefem kanału jest Henryk Sobierajski, szef Polsat News, p.o. redaktora naczelnego – Marta Lasocka.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1178780-Polsat-inwestuje-w-biznes.html (dostęp płatny)
Wkrótce możliwe opłaty na YouTube
Amir Efrati
Witryna należąca do Google szuka dodatkowych źródeł przychodów. YouTube rozważa wprowadzenie w dalszej części tego roku opłat za dostęp do niektórych prezentowanych przez siebie treści, poinformowały osoby zbliżone do firmy. Takie rozwiązanie zwiększyłoby przychody YouTube i tysięcy jego partnerów dostarczających materiały wideo. Mogłoby również skusić nowych twórców, którzy preferują model subskrypcyjny zamiast liczyć wyłącznie na reklamy. – Od dawna uważamy, że różne rodzaje treści wymagają różnych modeli płatności – powiedział we wtorek rzecznik YouTube.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1178770-Wkrotce-mozliwe-oplaty-na-YouTube.html (dostęp płatny)