Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował opinie na temat projektu swojego stanowiska "w sprawie kontroli przestrzegania obowiązków regulacyjnych na rynkach detalicznych, w tym oceny cenników i regulaminów świadczenia usług".
Chodzi o zasady weryfikacji ofert Telekomunikacji Polskiej w kontekście jej relacji z operatorami alternatywnymi, korzystającymi z regulowanego dostępu do sieci TP. Opinię przedstawiła Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (reprezentująca m.in. Netię) oraz sama TP.
Strony spierają przede wszystkim o stosowanie testu zawężania marży (ang. margin squeeze, MS) wobec detalicznych cen usług głosowych oraz usług wiązanych. Te testy pozwalają UKE ocenić, czy stawki na usługi hurtowe TP pozwalają operatorom alternatywnym na stworzenie na ich bazie konkurencyjnych i rentownych ofert detalicznych w porównaniu do ofert detalicznych TP.
KIGEiT popiera wprowadzenie tego mechanizmu, zwłaszcza w stosunku do coraz powszechniejszych pakietów usług. Konkurenci twierdzą, że TP ma tendencję do alokowania i "ukrywania" swoich kosztów pomiędzy usługami regulowanymi (np. dostęp do internetu), a nieregulowanymi (np. IPTV). Dzięki temu testy nowych usług wypadają po jej myśli.
TP natomiast uważa, że do testowania tych usług winny być stosowane tzw. testy ceny (ang. price squeeze, PS). Różnica polega na tym, że do PS użytkowane są tylko dane dsatarczane przez TP, do MS także dane dostarczane przez operatorów alternatywnych. Z tego powodu KIGEiT stanowczo optuje za MS.