Wstępny, grudniowy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu strefy euro przyniósł pozytywną niespodziankę. Indeks ten wzrósł do 52,7 pkt z 51,6 pkt w listopadzie. Jest on najwyżej od 31 miesięcy. PMI dla sektora usług eurolandu co prawda spadł wówczas do 51 pkt z 51,2 pkt, ale wciąż znajduje się on na "terytorium" wskazującym na ekspansję. Markit Economics, firma przygotowująca sondaże PMI, szacuje więc, że PKB strefy euro wzrośnie w czwartym kwartale 2013 r. o 0,2 proc. Z jej danych wynika, że ożywienie wciąż jest kruche, ale firmy z peryferii strefy euro radzą sobie coraz lepiej.

Lepsze od spodziewanych sondaże PMI dla całej strefy euro, to m.in. wynik poprawy sytuacji w Niemczech, czyli jej największej gospodarce. PMI dla niemieckiego przemysłu wzrósł z 52,7 pkt do 54,2 pkt w grudniu, najwyższego poziomu od 30 miesięcy (wskaźnik dla sektora usług spadł jednak z 55,7 pkt do 54 pkt, a łączny indeks dla przemysłu i usług zmniejszył się z 55,4 pkt do 55,2 pkt.). Dosyć dobre, wskazujące na solidne ożywienie, dane z Niemiec kontrastują z kiepskimi odczytami z Francji. PMI dla francuskiego przemysłu negatywnie zaskoczył spadając z 48,4 pkt w listopadzie do 47,1 pkt w grudniu. Wskaźnik dla branży usługowej zmniejszył się zaś z 48 pkt do 47,4 pkt. To wskazuje na spadek produkcji.

- Francja coraz bardziej wygląda jak "chory człowiek Europy", a drugi z rzędu miesięczny spadek produkcji może przełożyć się na spadek PKB w czwartym kwartale i wejście kraju w kolejną techniczną recesję. Tymczasem dane z Niemiec wskazują na kwartał solidnego wzrostu. Wygląda na to, że niemiecki PKB może wzrosnąć w końcówce roku o 0,5 proc. - twierdzi Chris Williamson, główny ekonomista Markit Economics.

Rozczarowanie przyniosły  inwestorom dane z Chin. Wstępny, grudniowy PMI dla chińskiego przemysłu (liczony przez Markit Economics i HSBC) spadł do 50,5 pkt z 50,8 pkt. Rozczarował również amerykański przemysłowy PMI spadając z 54,7 pkt do 54,4 pkt. Tymczasem japoński sondaż nastrojów biznesowych Tankan przyniósł w czwartym kwartale wyniki lepsze od oczekiwań. Indeks nastrojów małych producentów wzrósł do 1 pkt i znalazł się najwyżej od sześciu lat. Indeks nastrojów dużych producentów zwiększył się zaś z 12 pkt w trzecim kwartale do 16 pkt w czwartym.