- Od wakacji wskaźnik ten wzrósł z 3,87 do 4,33 proc. Tak wysokiej rentowności najmu nie notowaliśmy od listopada 2012 roku - podkreśla Marcin Krasoń, analityk Home Brokera.
A Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl dodaje, że wzrost atrakcyjności inwestycji w mieszkanie na wynajem w największych miastach Polski obserwujemy już od kilku miesięcy.
Najlepsze miasta
- Z analizy danych o stawkach najmu pochodzących z serwisu Domiporta.pl i cenach transakcyjnych z Home Broker i Open Finance wynika, że największy potencjał ma dziś zakup mieszkania na wynajem w Gdańsku, gdzie oczekiwana rentowność takiej operacji w ujęciu netto wynosi 4,82 proc. w skali roku - wylicza Maciej Górka. - Warto pamiętać, że ujęcie netto oznacza uwzględnienie w obliczeniach nie tylko podatku i kosztów związanych z prowadzeniem tego rodzaju działalności, ale i ryzyko związane z poszukiwaniami najemców. Zakładamy, że mieszkanie ma najemców 10,5 miesiąca w roku - dodaje.
A Marcin Krasoń zauważa, że nieźle wygląda sytuacja także we Wrocławiu (4,76 proc.), Łodzi (4,58 proc.) i Warszawie (4,55 proc.). - Najmniej przyniesie zakup nieruchomości na wynajem w Krakowie (4 proc.), Gdyni (3,96 proc.) i Poznaniu (3,62 proc.). Przez ostatnich 12 miesięcy oczekiwana rentowność najmu najbardziej wzrosła we Wrocławiu (o 0,47 pkt proc.), a spadła w Poznaniu (o 0,27 pkt proc.). Przeciętna liczona dla siedmiu ważnych miast wzrosła w tym czasie o 0,13 pkt proc. - dodaje.
Po ilu latach zwrot
- Najdroższe mieszkania (zarówno jeśli chodzi o stawki najmu jak i ceny zakupu) są w Warszawie. Średnio za wynajem metra kwadratowego nieruchomości trzeba w stolicy zapłacić prawie 43 zł, a za jego zakup niemal 7,2 tys. zł - wylicza Maciej Górka. - Po uwzględnieniu kosztów, podatku oraz przy 10,5-miesięcznym okresie najmu w roku oznacza, że zysk z zakupu mieszkania na wynajem w Warszawie wynosi przeciętnie 4,47 proc. w skali roku.