Na przykład Toyota Bank promuje Indeksowane Konto Oszczędnościowe, którego oprocentowanie jest ustalane w oparciu o stopę WIBOR 3M. Po kwartalnej aktualizacji stopy i dodaniu bonusu odsetki dla oszczędności do 100 tys. zł wynoszą 2,21 proc. w skali roku (standardowo jest to 1,46 proc.).
– Mechanizm Indeksowanego Konta Oszczędnościowego daje gwarantowane oprocentowanie, którego wysokość odpowiada aktualnym trendom na rynku pieniężnym – zachwala ofertę Bartosz Suchecki, kierownik ds. rozwoju produktów w Toyota Banku.
W Smart Banku i BIZ Banku do 5 września można liczyć na 2 proc. Oba banki po 4 lipca podniosły marżę przy naliczaniu oprocentowania o 0,5 pkt proc.
Alior Bank uzależnia oprocentowanie konta oszczędnościowego od stopy WIBID 1M (referencyjne oprocentowanie lokat na rynku międzybankowym). W promocji odsetki wynoszą 2,5 proc. w skali roku, o 0,5 pkt proc. więcej niż w ofercie podstawowej, ale dotyczy to wkładu do 6 tys. zł. Powyżej tej kwoty odsetki są naliczane – podobnie jak poza promocją – w oparciu o stawkę WIBID 1M z dziesiątego dnia kalendarzowego danego miesiąca pomniejszoną o 0,5 pkt proc.
Czy konta i lokaty z oprocentowaniem zmiennym mogą w przyszłości okazać się atrakcyjniejsze niż te z oprocentowaniem stałym? Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers zwraca uwagę, że brytyjskie referendum wzmocniło oczekiwanie na powrót luzowania polityki pieniężnej w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom dla gospodarki.