„Czego mnie tam mogą nauczyć? Wiem, jak [link=http://www.kariera.pl/zamow-cv/]pisać CV[/link] i jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej” – pisze na jednym z internetowych forów 30-letni Max, dodając, że wolałby wyższą odprawę niż outplacement.
Pracodawcy rzadko dają jednak możliwość wyboru między outplacementem a dodatkowymi pieniędzmi. Jeśli więc pracownik nie skorzysta z programu nic nie zyska. A co może stracić?
– W poprzednim kryzysie programy outplacementu rzeczywiście kładły nacisk na techniczne aspekty rekrutacji. Teraz, gdy ludzie są już bardziej świadomi, jak przygotować dokumenty, bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne, zwłaszcza dla osób, które przez ostatnie lata nie szukały pracy i nie wiedzą, jak wiele na tym rynku się zmieniło – mówi Justyna Subczyńska-Papuda z Bigramu.
– Na pierwszych spotkaniach informacyjnych ludzie często wylewają swe żale na pracodawcę – przyznaje Daniel Binda z L. Grant. O znaczeniu psychicznego wsparcia mówi też Elżbieta Kiczyńska z Adecco Poland. Jej zdaniem jednym z najtrudniejszych momentów procesu outplacementu jest opanowanie negatywnych emocji i zmiana sposobu myślenia zwalnianych pracowników.
– Uczestnicy programu muszą zrozumieć, że choć w pierwszej chwili utrata pracy staje się niewyobrażalną stratą, to wykorzystanie wiedzy uzyskanej w programie jest szansą na rozwój i możliwość zaistnienia na rynku– przekonuje.