Centrum projektu znajduje się w Europie, która zdaniem GE jest w innowacjach opóźniona nie tylko względem USA, ale też powoli traci konkurencyjną przewagę nad Azją. – Europejscy wynalazcy mają kłopoty ze wszystkim: biurokracją, finansami, przepisami, wreszcie z samą polityką, przebiciem się na rynek. My chcemy im tę drogę ułatwić i skrócić – mówił podczas konferencji w Monachium Nani Beccalli, prezes i dyr. generalny GE International Nani Beccalli.
– „Innowacje” to słowo, które przynajmniej kilkanaście razy przewija się podczas każdego posiedzenia Komisji Europejskiej. Ale nic z tego nie wynika. Firmy unijne są w stanie stworzyć wielkie projekty, kłopoty są jednak z ich wprowadzeniem w życie – przyznał podczas europejskiej premiery programu Ecomagination Wiktor Raldow, szef Dyrekcji Generalnej ds. Badań Komisji Europejskiej. – Fakt, że UE chce, by docelowo na ten cel kraje członkowskie wydawały 3 proc. PKB, naprawdę niewiele znaczy.
[srodtytul]Zgłoszenia do września[/srodtytul]
Projekt został ogłoszony w ostatni wtorek przez prezesa koncernu Jeffa Immelta w San Francisco. W ostatni czwartek szczegóły przedstawiono w Monachium grupie profesjonalistów europejskich. Dzisiaj informacje zostaną oficjalnie opublikowane w Europie.
Szczegóły konkursu GE i jego partnerów finansowych, między innymi amerykańskiego funduszu kapitałowego Emerald Technology Ventures, znajdują się na stronie projektu: ge.ecomagination.com.