– Zainteresowanie inwestorów ofertą warszawskiej giełdy jest bardzo duże. W spotkaniach grupowych uczestniczy nawet po kilkudziesięciu zarządzających – usłyszeliśmy od doradców pracujących przy prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.
Ostatnie dwa dni władze tej spółki i przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa spotykali się z inwestorami w Londynie. Dziś odbędą się rozmowy z zarządzającymi w Szwajcarii. Na weekend zaplanowana jest wizyta na Bliskim Wschodzie, w przyszłym tygodniu tzw. roadshow przeniesie się do USA. Celem tych spotkań jest przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów i promocja warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych jako atrakcyjnego miejsca do lokowania kapitału.
[srodtytul]Trwa budowa księgi popytu[/srodtytul]
Banki inwestycyjne mają wstępne deklaracje zakupu walorów od około 200 podmiotów. Zakończenie budowy książki popytu wśród inwestorów instytucjonalnych przewidziano na czwartek na godz. 17.
Dzień później Skarb Państwa i oferujący podejmą decyzję o ostatecznej cenie, po jakiej sprzedawane będą walory polskiej giełdy. – Ze znalezieniem nabywców nie będzie problemu. Duża część zarządzających zainteresowana jest ekspozycją na ten rynek – mówią doradcy. Podkreślają jednocześnie, że trudno obecnie mówić o proponowanych cenach (według agencji Bloomberg widełki cenowe oscylują między 36 a 43 zł za walor). – Zarządzający zgłasza na początku deklaracje, bez podawania ceny. Ta pojawi się w przyszłym tygodniu, kiedy skonsultują decyzję ze swoimi komitetami inwestycyjnymi – wskazują przedstawiciele doradców pracujących przy ofercie giełdy.