Stałym elementem wolnorynkowej gospodarki jest przecież konkurencja, zgodnie z którą interesy indywidualnych konsumentów i przedsiębiorców realizowane są poprzez grę rynkową, a rola państwa ogranicza się jedynie do arbitra, który pilnuje, aby jej reguły były przestrzegane. Co do zasady, podobnie jak sędzia podczas meczu piłki nożnej nie może angażować się w przebieg rywalizacji, tak państwo powinno powstrzymać się od ingerencji w grę wolnorynkową. Jednak od każdej reguły możliwe są wyjątki. W szczególnych, określonych prawem, przypadkach państwo może wyjść ze swojej roli i pomóc wybranemu przedsiębiorcy.
Z roku na rok wzrasta kwota publicznych pieniędzy wydatkowanych w ramach pomocy udzielanej przedsiębiorcom. W ubiegłym roku nastąpił ponad 30-procentowy wzrost jej wartości w stosunku do 2008. Utrzymująca się tendencja wzrostowa nie oznacza jednak, że zjawisko to powinno nas niepokoić. Z jednej strony trudno się przecież dziwić rosnącemu zainteresowaniu przedsiębiorców pozyskiwaniem wsparcia. Z drugiej zaś – dofinansowywanie ze środków publicznych może powodować poważne zaburzenie konkurencji na rynku.
[srodtytul]Co, kto i kiedy?[/srodtytul]
Pomoc publiczna – najprościej – to każde świadczenie na rzecz przedsiębiorcy pochodzące od państwa, przynoszące mu korzyści, jakich nie mógłby uzyskać w ramach prowadzonej na warunkach rynkowych działalności gospodarczej. Wsparcie takie niesie ze sobą jednocześnie potencjalne albo realne zagrożenie dla konkurencji lub handlu na terenie Unii Europejskiej. Mogą to być różnego rodzaju subwencje, dotacje, gwarancje pochodzące z funduszy krajowych i unijnych, zwolnienia podatkowe, zmniejszenia obciążeń socjalnych, stosowanie przez państwo preferencyjnych stawek oprocentowania pożyczek i kredytów, gwarancje i poręczenie Skarbu Państwa. Wsparcie może zostać udzielone jako pomoc indywidualna lub w ramach programów pomocowych. W przypadku tej pierwszej co do zasady pieniądze otrzymuje konkretny beneficjent. Natomiast w ramach programu pomocowego adresatem jest nieokreślony krąg podmiotów.
Każdy przypadek pomocy publicznej może zakłócić konkurencję, stwarza bowiem jednym przedsiębiorcom preferencyjne warunki funkcjonowania względem tych, którzy wsparcia nie otrzymują. Z tego też względu prawo unijne bardzo precyzyjnie określa zasady jej udzielania. Ostatecznie o dopuszczalności pomocy zawsze decyduje Komisja Europejska, która następnie monitoruje wykorzystanie otrzymanych przez przedsiębiorców środków. Wsparcie z państwowych pieniędzy jest w niektórych przypadkach niezbędne, aby pomóc w rozwiązaniu problemów danego przedsiębiorcy, by w efekcie był w stanie lepiej rywalizować z silniejszymi od siebie podmiotami działającymi na rynku.Ważne miejsce w przyznawanej pomocy publicznej powinna zajmować zatem pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw.