Nowy pakiet siedmiu stacji uruchamianej teraz w Polsce cyfrowej telewizji naziemnej w miejsce dotychczasowej, analogowej (tej, którą można odbierać z dachowej anteny), może wreszcie spopularyzować tę usługę, bo będzie miał ogólnopolski zasięg. W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji trwa wybór czterech nowych kanałów, które mają tam być pokazywane oprócz TVP1, TVP2 i TVP Info. Kiedy może ruszyć?
– Wszystko zależy od TVP i od tego, czy pospieszy się z wyborem technicznego operatora tych stacji. Od wejścia w życie ustawy cyfryzacyjnej ma na to miesiąc, ale ustawa jeszcze nie przeszła przez parlament – mówi Krystyna Rosłan-Kuhn, dyrektor generalna Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej.
W Polsce od jesieni na niektórych obszarach kraju działają już dwa pakiety cyfrowych stacji, operatorem obu jest spółka Emitel z Grupy TP.
Jak mówi „Rz" Andrzej Kaźmierski, wicedyrektor Ośrodka TVP Technologie, TVP przy wyborze operatora, bez którego nowy pakiet kanałów (czyli tzw. cyfrowy multipleks) nie ruszy, dopuszcza przeprowadzenie z Emitelem negocjacji z tzw. wolnej ręki. – Jeśli porozumiemy się w sprawie ceny, możemy poszerzyć już posiadaną umowę, jaką mamy z tą spółką – mówi. To oznaczałoby ominięcie przeprowadzania długotrwałego przetargu. Procedura wyboru operatora już się rozpoczęła.
400mln zł to koszt stworzenia infrastruktury do naziemnej TV cyfrowej w Polsce