Fundusze zainteresowane Polkomtelem połączyły siły
Urszula Zielińska
We wtorek 12 kwietnia zarząd operatora Plus GSM zacznie spotkania z inwestorami zainteresowanymi jego kupnem. Prezentacji ma być pięć, podczas gdy na opisywanej przez nas krótkiej liście było siedem konsorcjów. – To może oznaczać, że niektórzy połączyli siły – ocenił wiceprezes Polkomtelu Krzysztof Kilian. Z naszych informacji wynika, że Zygmunt Solorz-Żak, norweski Telenor i szwedzka TeliaSonera nadal startują samodzielnie. – Współpracę nawiązały fundusze private equity: Apax z Bain Capital, a KKR z Providence Equity Partners – powiedziała osoba zbliżona do transakcji.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1038554_Fundusze_zainteresowane_Polkomtelem_polaczyly_sily.html (dostęp płatny)
PTC ma obligacje Deutsche Telekom
Urszula Zielińska
5,04 mld zł przeznaczyła Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, na zakup obligacji wyemitowanych przez jej udziałowca –Deutsche Telekom. Taką informację podała w uzasadnieniu swojego stanowiska do projektu ustawy o konwersji opłat za częstotliwości UMTS izba zrzeszająca operatorów stacjonarnych (KIGEiT). Odpowiedzi na pytania o transakcję nie chcieli udzielić wczoraj ani przedstawiciele Polskiej Telefonii Cyfrowej, ani Deutsche Telekom, ale też nie zaprzeczyli, że miała miejsce.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1038591_PTC_ma_obligacje_Deutsche_Telekom.html (dostęp płatny)
E-booki rosną, choć powoli
Magdalena Lemańska
Rynek polskich książek elektronicznych dopiero się rozkręci. Jak podaje Stowarzyszenie Wydawców Amerykańskich APA, w samym tylko styczniu w USA wpływy ze sprzedaży e-booków wynosiły na spadającym rynku wydawniczym już prawie 70 mln dol., przy 32,4 mln dol. rok wcześniej. E-booki generują tam niecałe 9 proc. całego rynku sprzedaży książek. Słabiej szła sprzedaż audiobooków, czyli książek do słuchania – wpływy ze sprzedaży plików z takimi książkami w styczniu wynosiły za oceanem 6,5 mln dol., o 8,8 proc. więcej niż rok wcześniej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1038593_E-booki_rosna_choc_powoli.html (dostęp płatny)
Kable telekomunikacyjne to budowla
Dorota Jaszczak
Wszelkiego rodzaju przewody stanowiły sieć uzbrojenia i łącznie z kanalizacją kablową były objęte podatkiem od nieruchomości. Tak orzekł WSA w Łodzi 10 marca 2011 (I SA/Łd 1475/10). Sprawa dotyczyła podatku od nieruchomości za styczeń 2009. Skarżąca spółka akcyjna wyłączyła z opodatkowania wartość kabli telekomunikacyjnych znajdujących się w kanalizacji kablowej. Powołała się na przepisy prawa budowlanego, do których odsyła ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (upol). Zgodnie z nimi opodatkowaną budowlą są także obiekty liniowe.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1038220_Kable_telekomunikacyjne_to_budowla.html (dostęp płatny)