Dzisiaj z funkcjonalności Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych, jaka zbudowana została na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, korzysta tylko Straż Miejska Warszawy. – Do podłączenia swoje systemy szykują GOPR i TOPR – powiedział podczas dzisiejszego spotkania w UKE Tomasz Karamon, dyrektor Departamentu Techniki w urzędzie. – Jeżeli chodzi o pełną możliwość wykorzystania PLI, to czekamy na uruchomienie ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej numeru 112 oraz centrów powiadamiania ratunkowego – powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska.
Do tej pory interfejsy do systemu PLI wystawiło ok. 120 operatorów na całkowitą liczbę ok. 300, którym UKE w ogóle przydzielił zasoby numeracyjne. Jak mówi Tomasz Karamon wezwanie otrzymali wszyscy zobowiązani, a dokumenty od nich napływają codziennie. Ponieważ jednak komunikację z bazą ustanowili już najwięksi, to – zdaniem Tomasza Karamona – zawiera ona dzisiaj dane o 98 proc. wykorzystywanych w publicznych sieciach numerach abonenckich. Operatorzy, których sieci liczą ponad 1 mln abonentów muszą zestawić dedykowane łącze do komunikacji z bazą danych. W przypadku mniejszych sieci do komunikacji wystarczy tunel VPN w publicznym internecie.
Opracowany na zlecenie UKE system nie realizuje dzisiaj podstawowej funkcjonalności, dla której urząd w ogóle go zaplanował: kolekcjonowania informacji o numerach przeniesionych i realizacją procesu przenośności. Wedle Anny Streżyńskiej w aktualnym stanie prawnym operatorzy nie byli skłonni zasilać bazy danymi.
- Według mnie nie na rękę są im jakiekolwiek funkcjonalności, które ułatwiają przenoszenie numerów abonenckich między sieciami – twierdzi szefowa UKE. Operatorzy jednak wysuwają również zastrzeżenia, co do formalnych podstaw przenośności numerów. Zwłaszcza realizowanych bez technicznego udziału operatora-dawcy. UKE razem z Ministerstwem Infrastruktury pracuje więc nad nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego, która wprowadzi mechanizm realizowania przenośności na PLI i narzuci go zarówno operatorom, jak i użytkownikom.
UKE chce zrealizować nowelizację, jako projekt poselski i teraz szuka, jak powiedziała Anna Streżyńska, politycznego patrona dla projektu. Z punktu widzenia konsumentów wprowadzenie tego mechanizmu powinno skrócić przenośność numerów w sieciach stacjonarnych.