- Doszliśmy do wniosku, że trzeba postawić na jedną silną platformę mobilną z wąskim portfolio dobrze przemyślanych produktów – powiedział rpkom.pl Waldemar Sakałus, wiceprezes Nokii odpowiedzialny za partnerstwo z Microsoftem. - Rozwijanie drugiego systemu, MeeGo, który tworzyliśmy wspólnie z Intelem, nie mieściło się w tej strategii, dlatego zdecydowaliśmy się je zarzucić.
- Partnerstwo z Nokią i powiązanie z tą firmą projektu systemu operacyjnego MeeGo było błędem - przyznał w maju ubiegłego roku Paul Otellini, prezes Intela, dodając, że zdarzenie to było jednym z powodów, dla których dominująca w tradycyjnych komputerach firma wprowadzi na rynek procesory do smartfonów dopiero w 2012 roku.
Umizgi do Google'a
Podczas trwających właśnie targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas ogłoszone zostały nowe wieloletnie partnerstwa strategiczne Intela. Tym razem nauczony doświadczeniem producent postawił na dwóch partnerów: amerykańską Motorolę oraz chińskie Lenovo będące drugim na świecie producentem komputerów PC. W Chinach (a niedługo potem i w USA) smartfon z chipsetem Intela ma się znaleźć w sprzedaży w drugim kwartale tego roku, zaś Motorola wypuści swój model z tym komponentem w drugiej połowie roku. Oba mają korzystać z systemu operacyjnego Android, należącego do Google'a, podobnie jak Motorola.
Mobilne procesory Intela noszące nazwę Medfield to przystosowana do urządzeń przenośnych wersja komponentów wykorzystywanych w komputerach. Przy ich projektowaniu położono w nich duży nacisk na energooszczędność, a Intel zapewnia, że i pod innymi względami wypadaja one dobrze na tle konkurencyjnych chipsetów.
Nie są to jednak pierwsze tego typu komponenty Intela na rynku. Rok temu podczas CES koreański producent LG pokazał telefon GW990 zawierający procesor Intel Atom Moorestown. Aparat nie został jednak wprowadzony na rynek, co uzasadniono „brakiem wystarczającej wartości rynkowej". W tym roku LG ma ponownie zaatakować rynek telefonem z nowszą wersją procesora Intela oraz z systemem Android.