Tablety w każdej szkole?
Agnieszka Niewińska
Placówki zapowiadają, że będą walczyć o pieniądze na komputery czy skanery z programu "Cyfrowa szkoła". Pilotażowy program "Cyfrowa szkoła" jest pomyślany głównie pod kątem przyszłorocznych czwartoklasistów. Pozwoli dyrektorom wyposażyć placówki w komputery, tablety, rzutniki, szybkie łącza internetowe, skanery i inne nowoczesne urządzenia i programy. Czwartoklasiści mają z nich korzystać na co najmniej pięciu lekcjach w tygodniu. Nie tylko informatyki, ale i na wszystkich innych. Z budżetu państwa przeznaczono nań 50 mln zł. W zależności od liczby uczniów szkoły będą mogły dostać od 90 do nawet 200 tys. zł. By starać się o pieniądze, muszą mieć wkład własny w wysokości 20 proc. wnioskowanej dotacji.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1116939_Tablety_w_kazdej_szkole.html (dostęp płatny)
E-booki coraz popularniejsze
Magda Lemańska
Rynek e-booków, który na fali zainteresowania tabletami i e-czytnikami powoli nabiera rozpędu, w ciągu najbliższych lat stanie się pokaźnym sektorem – wynika z najnowszych badań instytutu badawczego IDATE. – Spodziewamy się, że wydatki na cyfrowe książki na świecie do 2015 roku będą rosły każdego roku średnio o 30 proc., by w 2015 roku sięgnąć 5,4 mld euro, czyli ok. 12 proc. wartości światowego rynku książek – komentuje Sophie Lubrano, szef projektu w IDATE.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1116925_E-booki_coraz_popularniejsze.html (dostęp płatny)
Jesteśmy konkurencją „n"
Magdalena Lemańska
– Grupa Canal+ planuje rozwój na polskim rynku – mówi Beata Mońka, prezes spółki Canal+ Cyfrowy w rozmowie z Magdaleną Lemańską. Zapewnia, że mimo planów fuzji Cyfra+ wciąż konkuruje o klientów z platformą „n". Beata Mońka: Uważam się za człowieka mediów. Jeśli patrzy się tylko na branżę telewizyjną, to może dla niektórych jestem nową twarzą, ale w mediach działam od 17 lat. Dla mnie był to naturalny ruch, zresztą już historyczny, bo w firmie jestem już ponad dziewięć miesięcy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1116966_Jestesmy__konkurencja_%E2%80%9En%E2%80%9D.html (dostęp płatny)
Serwis komputerów opodatkowany tam, gdzie najem serwerowni
Krzysztof Węgrzyn
VAT od usług informatycznych związanych z udostępnieniem nieruchomości powinien być rozliczany w kraju, w którym jest ona położona. Tak orzekł WSA w Łodzi 21 grudnia 2011 r. (I SA/Łd 1343/11). Spółka akcyjna prowadzi działalność w branży informatycznej. Na mocy umowy z zagranicznym kontrahentem udostępniła należące do niej pomieszczenie, które zostało zaadaptowane na serwerownię. Serwery kontrahenta miały być obsługiwane przez pracowników spółki, którzy byli zobowiązani do nadzorowania ich prawidłowego funkcjonowania.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1116550_Serwis_komputerow_opodatkowany_tam_gdzie_najem_serwerowni.html (dostęp płatny)