Cyfrowa Polska 2.0 czy pała z e-państwa
Tomasz Wróblewski
Łatwo nam przychodzą nowocześnie brzmiące zwroty – cyfrowa Polska, e-administracja, Polska 2.0. Politycy pięknie mówią o wizjach, ciężko o decyzje. Nie mówimy tu o skoku cywilizacyjnym, wyprzedzaniu pokolenia, pogoni za Gatesem. Co najwyżej o nadrabianiu wielopokoleniowych zapóźnień.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1139571_Cyfrowa_Polska_20_czy_pala_z_e-panstwa.html (dostęp płatny)
Co hamuje rozwój e-państwa?
Kamila Baranowska, Barbara Szymańska, Jarosław Stróżyk, Paweł Rochowicz
Trzeba powołać nowe instytucje, zmienić przepisy, ale i praktykę działania urzędników. Polskie państwo ma mnóstwo do zrobienia, jeśli chodzi o nadrabianie cywilizacyjnych zaległości w ułatwianiu dostępu do informacji, ochronie rodzimych wynalazków, cyfryzacji urzędów. Podobnie jak w kwestii archaicznych przepisów prawa prasowego czy ochrony praw intelektualnych twórców. Co nie działa? Dlaczego? Dziś publikujemy przegląd kluczowych problemów i sześć naszych postulatów, jak je rozwiązać. W najbliższych dniach opiszemy je szczegółowo.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1139573_Co_hamuje_rozwoj_e-panstwa.html (dostęp płatny)
Pliki w chmurze: sieciowy dysk Google'a
Piotr Kościński
Możliwość przechowywania dowolnych plików w Internecie umożliwia usługa Google Drive. Za darmo otrzymujemy miejsce na 5 gigabajtów danych. Można w ten sposób poszerzyć o dodatkowe miejsce konto pocztowe Gmail oraz internetowy album fotografii Picasa. Jeżeli 5 GB to za mało, za miesięczną dopłatą można powiększyć sieciowy dysk do 25 GB (2,49 dol.)
http://archiwum.rp.pl/artykul/1139615_Pliki_w_chmurze:_sieciowy_dysk_Google%E2%80%99a.html (dostęp płatny)
Nowa inwestycja w mobilne aplikacje
Dariusz Wolak
Firmy produkujące aplikacje na urządzenia przenośne mogą liczyć na wsparcie renomowanych inwestorów. Enterprise Investors, największy fundusz Venture Capital/Private Equity w naszej części Europy, powiększył portfel o firmę specjalizującą się w produkcji aplikacji dla urządzeń przenośnych.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1139647_Nowa_inwestycja_w_mobilne_aplikacje.html (dostęp płatny)
Rozwód Solorza nie wpłynie na biznes
Urszula Zielińska
Właściciel grupy Polsat rozstaje się z żoną. Nie będzie to jednak miało wpływu na jego spółki, szczególnie te giełdowe. – Sprawa ta nie będzie miała żadnego wpływu na sytuację biznesową Zygmunta Solorza-Żaka, w tym na jego pozycję w Polkomtelu, Cyfrowym Polsacie, Midasie oraz innych spółkach – poinformował nas wczoraj Tomasz Matwiejczuk, rzecznik biznesmena.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1139640_Rozwod_Solorza_nie_wplynie_na_biznes.html (dostęp płatny)
Wracam do tradycyjnych mediów
Łukasz Dec, Jakub Kurasz
Wielkie portale internetowe nie są dla mnie – mówi szef Telekomunikacji Polskiej. – Rynek medialny i telekomunikacyjny nawzajem się wzmacniają – podkreśla Maciej Witucki. Rz: Jesteście tuż po zmianie marki. Telekomunikację Polską w pełni zastąpił Orange. Jak to się przełoży na wyniki pana firmy? Maciej Witucki: Trudno dzisiaj o tym mówić konkretnie, bo wszystkie wprowadzone nowości, to kwestia zeszłego tygodnia. Realnie zmiany mogą być dostrzegalne od III i IV kwartału. A jakby wyglądały te wyniki, gdyby nie zmiana marki? Tak, jak zapisaliśmy je w budżecie na 2012 r. Czyli sam rebranding, gdyby się nie odbył, nic by nie zmienił?
http://archiwum.rp.pl/artykul/1139680_Wracam_do__tradycyjnych_mediow.html (dostęp płatny)
Urzędnicy odcięci od Facebooka
Robert Biskupski
Urzędnicy Pragi-Południe nie mogą promować dzielnicowych imprez na Facebooku. Powód? Burmistrz odciął im dostęp do portali społecznościowych, bo zbyt często na nie wchodzili. Dyskusja na ten temat wybuchła na ostatnim posiedzeniu dzielnicowej komisji kultury. Radni pytali, dlaczego na Facebooku wciąż nie ma informacji o Święcie Saskiej Kępy, które odbędzie się już za miesiąc.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1139522_Urzednicy_odcieci_od_Facebooka.html (dostęp płatny)
Coraz bardziej mobilni
Dostęp do pieniędzy na koncie bankowym, przelewy czy działania marketingowe bez względu na miejsce pobytu staną się niebawem tak powszechne jak Internet i telefonia komórkowa. Rozwój nowych technologii powoduje, że mobilność wkracza w niemal każdą dziedzinę życia. Dynamiczna popularyzacja smartfonów zmieniła całkowicie zastosowanie telefonów komórkowych, zastępując najważniejsze do tej pory funkcje, jak rozmowy telefoniczne i wiadomości SMS, całkowicie nowymi potrzebami.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1139196_Coraz_bardziej_mobilni.html (dostęp płatny)