Liderem są firmy brytyjskie. W naszym zestawieniu jest ich 121, a ich łączna wartość przekracza 1,8 bln euro, co stanowi ponad 26 proc. kapitalizacji wszystkich firm. Przypada też na nie przeszło 1/5 łącznych przychodów uwzględnionych przez nas przedsiębiorstw. Od września 2011 r. do końca sierpnia 2012 r. łączny wzrost kapitalizacji notowanych na londyńskiej giełdzie LSE spółek wyniósł niespełna 24 proc.
Zdecydowanie lepiej pod względem wzrostu kapitalizacji prezentują się spółki belgijskie. Wartość 13 największych firm z tego kraju wzrosła w tym czasie o 40 proc. Było to głównie zasługą spożywczej firmy Anheuser Busch Inbev, największego producenta piwa na świecie. Spółka aktywnie działa na rynku fuzji, co podnosi jej wartość. Trwają rozmowy na temat przejęcia meksykańskiego browaru Grupo Modelo za ponad 12 mld dol.
Kolejnym krajem, gdzie wartość firm rosła najmocniej, jest Dania. Spośród 11 spółek z tego kraju tylko jedna, telekomunikacyjna TDC, zanotowała 12-proc. spadek wartości. Pozostałe zyskiwały w tempie dwucyfrowym. W sumie wartość duńskich spółek wzrosła o ponad 37 proc., do 132 mld euro. Najmocniej (o 66 proc.) zdrożały akcje farmaceutycznego koncernu Novo Nordisk, wycenianego obecnie na 56 mld euro.
O ponad 35 proc. wzrosła też wycena akcji największych firm tureckich, wartych obecnie prawie 130 mld euro. Po drugiej stronie znalazły się spółki z południa Europy (Portugalia, Hiszpania, Grecja). Łączna kapitalizacja 23 firm z tych pogrążonych w kryzysie krajów zmniejszyła się o 19 proc. Spadła też rynkowa wartość większości firm z tzw. rynków wschodzących, w tym z Polski.
Polski akcent
Wśród firm, których rynkowa wycena wzrosła najmocniej, znalazła się Ophir Energy, spółka, w której ponad 10 proc. udziałów ma najbogatszy Polak Jan Kulczyk. Firma specjalizuje się w poszukiwaniu ropy i gazu w Afryce, głównie na morzu. A ponieważ robi to skutecznie, nie ma się co dziwić, że jej wycena w ciągu zaledwie roku wzrosła o ponad 220 proc., do 2,7 mld euro. W ostatnim czasie firma odkryła potężne złoża gazu w Gwinei Równikowej, co przybliża ją do progu wymaganego do budowy dwóch linii LNG i eksploatacji surowca.
Drugi pod względem wzrostu wartości był turecki Anadolu Efes Biracilik. To piąty w Europie i 12 na świecie producent piwa. Na początku roku koncern SABMiller sprzedał swoje rosyjskie i ukraińskie aktywa tej tureckiej spółce, zawierając z nią strategiczny sojusz dotyczący prowa- dzenia biznesu w Rosji i krajach byłego ZSRR oraz na Bliskim Wschodzie. Rynkowa wartość Anadolu Efes Biracilik zwiększyła się o ponad 90 proc.