Żubr to kolejne gatunek zwierząt, który trafił na monety NBP. Wcześnie kolekcjonerzy otrzymali m.in. monety z wizerunkami borsuka, sokoła wędrownego czy foki szarej. Na nową emisję składają się dwie monety: srebrna o nominale 20 zł oraz dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold. Dla kolekcjonerów przygotowano 35 tys. monet srebrnych oraz 1 mln monet dwuzłotowych.
Rewersy monet zaprojektowała Dobrochna Surajewska, awersy – Ewa Tyc-Karpińska.
Żubry są największymi ssakami lądowymi żyjącymi w Europie – samce mogą osiągać wagę nawet 1 tony. Mimo dużych rozmiarów zwierzęta te potrafią biegać z prędkością do 40 km/h, a także przeskakiwać przeszkody do wysokości 2 metrów. Żubry żyją w stadach liczących do kilkudziesięciu osobników, którym przewodzą stare samice. Odżywiają się trawami i turzycami, roślinami runa leśnego, a także liśćmi, pędami i korą drzew. Jeszcze w średniowieczu żubry licznie zamieszkiwały lasy Europy. Ponieważ były cenną zwierzyną łowną, ich populacja szybko zaczęła się zmniejszać, przede wszystkim w Europie Zachodniej – pod koniec XIV wieku wyginęły we Francji, a w XVI wieku w Niemczech. W Polsce ostatni wolno żyjący żubr został zabity w 1919 r. W dwudziestoleciu międzywojennym w Białowieży została założona hodowla restytucyjna żubrów – sprowadzono do niej starannie wybrane okazy z hodowli i ogrodów zoologicznych. W rezultacie żyjące obecnie żubry wywodzą się od zaledwie 12 przodków. Więcej informacji o żubrach, w tym ciekawostki, na profilu NBP w serwisie społecznościowym Facebook.
W serii „Zwierzęta świata" prezentowane są gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pierwsze monety, „Jaskółki", ukazały się w 1993 r. i od tamtej pory seria cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Dotychczas ukazały się w niej m.in. „Borsuk", „Podkowiec mały", „Sokół wędrowny", „Foka szara", „Świstak" i „Puchacz". Żubr to już dziewiętnasty gatunek, który znalazł się na monetach „Zwierzęta świata".