Cykl rozliczeniowy dla akcji, certyfikatów inwestycyjnych czy funduszy indeksowych (tzw. ETF) będzie o jeden dzień krótszy. Oznacza to, że po złożeniu zlecenia przez inwestora Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) przeprowadzi operację w dwa dni, a nie w trzy – jak to jest teraz.
Krótszy czas realizacji transakcji giełdowych jest korzystny dla inwestorów, bo szybciej nabywają oni prawa wynikające z zapisania kupionych papierów na rachunku maklerskim. Chodzi o prawo do dywidendy, udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy czy wykup certyfikatów inwestycyjnych.
Od 6 października, aby otrzymać dywidendę z danej spółki, inwestor będzie musiał złożyć zlecenie najpóźniej dwa dni (w których odbywa się sesja giełdowa) przed terminem nabycia praw do dywidendy. Podobnie jest z prawem do wzięcia udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
Z kolei sprzedający papiery szybciej będą dysponować gotówką. Już po dwóch dniach od złożenia zlecenia pieniądze wpłyną na ich rachunek maklerski i będzie można je podjąć lub przelać na konto bankowe. W dniu przeprowadzenia transakcji sprzedaży za uzyskane środki inwestor co prawda może kupić inne papiery notowane na giełdzie, ale nie może fizycznie wypłacić gotówki z rachunku maklerskiego.
Krótszy cykl rozliczeniowy ma też znaczenie przy optymalizacji podatkowej. Polega ona na sprzedaży przed końcem roku tych papierów, które przyniosły stratę (później można je odkupić). Umożliwia to odliczenie w danym roku straty od zysków z giełdy i w rezultacie prowadzi do obniżenia kwoty podatku. Inwestor, który będzie chciał sprzedać akcje przed końcem 2014 r., powinien złożyć zlecenie najpóźniej 29 grudnia. Wtedy 31 grudnia nie będzie już ich właścicielem.