Z naszych wyliczeń wynika, że tylko jedna czwarta funduszy z najpopularniejszych wśród inwestorów grup w ciągu ostatnich trzech lat wypracowała wyniki lepsze od benchmarku, czyli wskaźnika odzwierciedlającego w przybliżeniu sytuację w danym segmencie rynku (patrz ramka). Najmniej takich funduszy było w grupie akcji małych i średnich spółek i, co ciekawe, w grupie funduszy obligacji (choć na rynku papierów skarbowych mieliśmy boom). Najlepiej natomiast pod tym względem wypadły fundusze pieniężne. Rezultaty funduszy na tle benchmarków są lepsze (połowa pokonuje benchmark), jeśli wyliczając wzorce uwzględnimy koszty, jakie zwykle towarzyszą inwestycjom w fundusze.
Trudny czas na giełdzie
Rynek akcji w 2014 r. charakteryzował się sporą zmiennością i generalnie mocno rozczarował inwestorów. Podczas gdy na Zachodzie indeksy biły kolejne rekordy, w Warszawie kupujących było jak na lekarstwo. To w znacznym stopniu efekt pseudoreformy systemu emerytalnego, która poważnie ograniczyła udział w rynku najbardziej stabilnego inwestora, jakim były OFE. Klienci TFI zdecydowanie preferowali bezpieczeństwo i raczej omijali rynek akcji. Do tego doszedł konflikt na Ukrainie oraz brak wyraźnej poprawy wyników finansowych firm, mimo rekordowo niskich stóp procentowych.
Najbardziej zmienne były kursy akcji małych i średnich firm. W takiej sytuacji przez ostatnie trzy lata zaledwie 13 proc. funduszy inwestujących w tym segmencie rynku osiągnęło wyniki powyżej benchmarku (gdybyśmy obciążyli wzorzec średnimi opłatami, odsetek ten wzrósłby do ok. 40 proc.). Tak niskie wskaźniki to przede wszystkim efekt ostatniego roku.
Najlepiej poradził sobie KBC Portfel Akcji Średnich Spółek. Osiągał najbardziej stabilne wyniki względem benchmarku. W okresie sześciu miesięcy i trzech lat wypracował najwyższą stopę zwrotu. Tuż za nim uplasował się Ipopema m-Indeks, dla którego benchmarkiem w 100 proc. jest mWIG40. Portfel tego funduszu niemal idealnie odwzorowuje zachowanie indeksu.
Bardzo stabilne wyniki osiągnął też ING Średnich i Małych Spółek (trzecie miejsce w rankingu). Natomiast najsłabiej wypadły: PZU Akcji Małych i Średnich Spółek, Aviva Investors Małych Spółek oraz Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek.