Aktualizacja: 25.04.2017 20:45 Publikacja: 25.04.2017 18:07
"Rzeczpospolita" nagrodziła audytorów, którzy pozytywnie wyróżniają się w działalności prospołecznej. Podczas poniedziałkowej gali nagrody odebrali przedstawiciele ośmiu firm: Audit and Tax Group, Deloitte Audyt, Ecovis System Rewident, EY Polska, Grupa Gumułka-Audyt, PRO Audit, KPMG oraz PwC. Mogą się pochwalić przeprowadzaniem audytów pro publico bono, realizowaniem akcji charytatywnych i projektów na rzecz poprawy funkcjonowania polskiej gospodarki.
Foto: Rzeczpospolita, Borys Skrzyński
W czasach, gdy otoczenie gospodarcze staje się coraz bardziej skomplikowane, społeczna odpowiedzialność biznesu zyskuje na znaczeniu. Firmy, które mają długoterminowe strategie, starają się uwzględniać szeroko rozumiany interes społeczny, budować pozytywne relacje z pracownikami i wpierać lokalną społeczność. Na dłuższą metę taka strategia zawsze procentuje.
„Rzeczpospolita" podobnie jak w roku ubiegłym zdecydowała się na nagrodzenie firm, które pozytywnie wyróżniają się w zakresie działalności prospołecznej. Są to: Audit and Tax Group, Deloitte Audyt, Ecovis System Rewident , EY Polska, Grupa Gumułka-Audyt, PRO Audit, KPMG i PwC.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Sztuczna inteligencja jest przez nas wykorzystywana coraz częściej. Właściwa ocena ryzyka przekłada się bezpośrednio na jakość audytu – mówi dr Anna Bernaziuk, biegła rewidentka, prezes BDO.
Z jednej strony jest to następstwem rosnącego popytu na usługi audytorskie, wynikającego z coraz bardziej restrykcyjnych obowiązków regulacyjnych w spółkach, które wymagają dodatkowego poświadczania różnorodnych informacji. Z drugiej strony to efekt wzrostu wynagrodzeń za usługi audytorskie.
Na rynku od kilku lat obserwujemy znaczące zwyżki cen za usługi audytorskie i w mojej ocenie ten trend będzie się utrzymywać.
Branża audytorska to istotne ogniwo procesów gospodarczych. Biegli rewidenci zapewniają rzetelność, przejrzystość i wiarygodność danych finansowych różnego rodzaju organizacji. Sprawozdanie z badania jest istotne dla inwestora, wierzyciela i innych grup interesariuszy, którzy podejmują decyzje w oparciu o dane finansowe.
Na światowym rynku publicznych ofert pierwotnych (IPO) trwa ożywienie. Wszystko wskazuje na to, że dotrze ono też do Polski. To zarówno szansa, jak i wyzwanie dla rodzimych firm audytorskich, zwłaszcza w kontekście wchodzących w życie unijnych regulacji w zakresie raportowania ESG.
Audytorzy KPMG, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi technologicznych, jak np. KPMG Clara Analytics – AI Transaction Scoring, są dzisiaj w stanie wykonywać testy szczegółowe na całych populacjach danych finansowych (często składające się z milionów pojedynczych transakcji), zamiast badać wybrane próby statystyczne, jak dotychczas.
Głosami redakcyjnej kapituły w tegorocznej edycji Rankingu audytorów "Rzeczpospolitej" laureatami w kategorii "Młode gwiazdy audytu" zostali: Aneta Opałczyńska z PKF Consult oraz Tomasz Łebkowski z PwC.
Z jednej strony rosnący popyt oraz nowe usługi. Z drugiej – braki kadrowe i legislacyjne zawirowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas