Ponad 1,2 mln studentów kształcących się na 350 uczelniach rozpoczęło właśnie nowy rok akademicki. Podczas uroczystych inauguracji rektorzy uczelni w swoich przemówieniach i listach do społeczności akademickiej nawiązywali do wyborów i obecnej sytuacji politycznej oraz gospodarczej.
– Muszę ze zdwojoną siłą powtórzyć, iż przerażający jest fakt, że w dramatycznej sytuacji politycznej, związanej przede wszystkim z wojną w Ukrainie, wysoką inflacją oraz zagrażającym nam kryzysem gospodarczym i zadłużeniem naszego kraju, kluczowym sposobem budowania poparcia w gronie elektoratu jest podsycanie podziałów społecznych i politycznych, zarówno w kwestiach dotyczących spraw wewnętrznych, jak i polityki międzynarodowej. Nie można milczeć wobec tego, co się dzieje. Ze środowiska akademickiego musi wybrzmieć wołanie o opamiętanie – zwrócił uwagę prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczynając 660. rok działalności uczelni.
Prof. Popiel podkreślił także, by głosować na ludzi, którzy „respektują podstawowe wartości: szacunek dla prawdy, poszanowanie praw i godności człowieka, tolerancję, honor, uczciwość i sumienną pracę oraz odpowiedzialność za losy całej wspólnoty ludzkiej”.
Na sytuację polityczną zwrócił uwagę także rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak. „Walka polityczna potrafi przestawiać bądź zacierać granice tego, co przyzwoite, prawdziwe, etyczne. Zbyt często liczy się w niej głos wyborczy, a nie człowiek i jego realne dobro. Prawda i szacunek ustępują miejsca demagogii, propagandzie, naciskom. Uniwersytet Warszawski nie może i nie powinien być tego częścią. Zwracam się zatem do państwa – do całej społeczności uniwersyteckiej – o szczególną rozwagę i mądrość w odbiorze treści nacechowanych politycznie, na rozwagę w komentarzach i aktywnościach będących wyrazem zaangażowania w sprawy publiczne. Niech polityka będzie przedmiotem naszych badań, opinii, nie zaś narzędziem nacisków na wolność, z której możemy być tak dumni” – napisał w liście do społeczności akademickiej.