Prezydent Duda będzie bronił ambasadorów. Zwłaszcza swoich współpracowników

Andrzej Duda nie zgodzi się na odwołanie ambasadorów, którzy byli w przeszłości związani z Kancelarią Prezydenta. Na ochronę mogą też liczyć byli ministrowie i wiceministrowie rządu PiS.

Publikacja: 14.03.2024 13:01

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezydenccy urzędnicy protestują przeciw pomysłowi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który chce, by swoje misje zakończyło ponad 50 ambasadorów wskazanych przez poprzedni rząd. Chce też wycofania kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu.

Czytaj więcej

MSZ odwołuje 50 ambasadorów. Kancelaria Prezydenta pyta o powód „czystek”

Z kolei premier Donald Tusk stwierdził, że „nigdy nie był fanem ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego”. Problem w tym, że Magierowski to dawny współpracownik i szef biura prasowego prezydenta Andrzeja Dudy. Trafił na stanowisko ambasadora właśnie z jego poparcia.

Waszyngton jako prezydencka placówka

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek zastrzegł, że obecnie nie ma mowy o zmianie ambasadora w Waszyngtonie i że Andrzej Duda się na taką zmianę nie zgodzi. Dodał, że prezydent traktuje Waszyngton jako "prezydencką placówkę".

Z taką opinią nie zgadza się minister Sikorski, który stwierdził, że „pierwsze słyszy o ambasadorach prezydenckich”. – Polska nie może mieć dwóch polityk zagranicznych. Jedną jedyną, jaką ma, prowadzi Rada Ministrów - podkreślił.

Pierwsze słyszę o ambasadorach prezydenckich

Szef MSZ Radosław Sikorski

Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów.

Prezydencka lista ambasadorów „do obrony”

Jak informuje RMF FM, Magierowski nie jest jedynym ambasadorem, którego Duda chce bronić. Na prezydenckiej liście znaleźli się także ambasadorowie we Francji – Jan Emeryk Rościszewski, na Litwie – Konstanty Radziwiłł, na Łotwie – Monika Michaliszyn, w Estonii – Marcin Żochowski, w Afryce – Adam Burakowski i przy NATO – Tomasz Szatkowski.

Czytaj więcej

Mastalerek o spięciu wokół ambasadorów. Duda zablokuje kandydaturę Sikorskiego w UE?

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych przekazała w Polskim Radiu, że wnioski o odwołanie ambasadorów nie dotarły jeszcze do prezydenta Dudy.

Dyplomacja
USA odpowiedzą na atak Iranu na Izrael. Jest zapowiedź
Dyplomacja
Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Co na to administracja Joe Bidena?
Dyplomacja
Recep Tayyip Erdogan wskazuje winnego ataku Iranu na Izrael. To nie Iran
Dyplomacja
Palestyna chce zostać pełnoprawnym członkiem ONZ. Są wątpliwości
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dyplomacja
Andrzej Duda spotka się w USA z Trumpem? "Wykluczenie spotkania byłoby błędem"