Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"

- To była bardzo ważna wizyta w Waszyngtonie, ze znaczącymi osiągnięciami - mówił po spotkaniu w Białym Domu z Joe Bidenem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wystąpieniu do Ukraińców.

Publikacja: 22.09.2023 05:06

Wołodymyr Zełenski w czasie spotkania z Joe Bidenem

Wołodymyr Zełenski w czasie spotkania z Joe Bidenem

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 576

- Spotkałem się z prezydentem (Joe) Bidenem i jego zespołem. Jest nowy pakiet obronny: zestawy obrony powietrznej, artyleria, pociski, sprzęt inżynieryjny - powiedział Zełenski.

Wołodymyr Zełenski: Przygotowujemy nowy ekosystem obronny z USA

- Jest też długoterminowe porozumienie - będziemy pracować razem z USA, na rzecz Ukrainy, by produkować potrzebną jej broń - dodał.

- To nowy poziom naszej jedności! Koprodukcja w przemyśle obronnym z USA to historyczna rzecz. Nowa baza przemysłowa, nowe miejsca pracy w obu krajach. W szczególności, Ukraina będzie w stanie produkować zestawy obrony powietrznej. Przygotowujemy nowy ekosystem obronny razem z USA, by produkować broń, która jeszcze bardziej wzmocni wolność i będzie chronić życie - powiedział Zełenski.

Czytaj więcej

Po rozmowie z Zełenskim Biden ogłasza nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Zełenski mówił też, że "podziękował Kongresowi - obu partiom (Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej - red.) i obu izbom". - Czułem zaufanie - zaufanie jest zawsze podstawą jedności - mówił o wizycie w amerykańskim parlamencie Zełenski. - Były jasne, proste pytania członków Izby Reprezentantów i senatorów. Były proste odpowiedzi. Jest priorytetem Ukrainy osiągnąć niezbędny poziom transparentności w naszych relacjach z Ameryką - dodał.

Zełenski mówił też, że towarzyszący mu przedstawiciele ukraińskiego rządu "byli bardzo zajęci" w czasie wizyty w Waszyngtonie. W szczególności wskazał ministra przemysłu strategicznego, Ołeksandra Kamyszyna. - Minister Kayszyn podpisał porozumienie o współpracy z trzema kluczowymi stowarzyszeniami. Ponad 2 tys. firm działających w przemyśle obronnym to firmy amerykańskie. Angażujemy je w pracę dla Ukrainy. Mamy memorandum na rzecz współpracy w zakresie energetyki. Dziś omawialiśmy fundamentalne rzeczy jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy po walkach - podkreślił prezydent Ukrainy.

Zełenski oświadczył też, że w czasie wizyty w Waszyngtonie omawiane były również kwestie "wzmocnienia instytucji państwa".

- Z pewnością zwyciężymy - zakończył swoje wystąpienie Zełenski.

Po wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu: Jesienią konferencja przemysłu obronnego USA i ukraińskiego biznesu

- Razem z naszymi partnerami i sojusznikami, naród amerykański jest zdeterminowany, aby dołożyć wszelkich starań i zrobić wszystko co w naszej mocy, by zapewnić, że świat stoi za wami - mówił Joe Biden rozpoczynając spotkanie z Zełenskim.

113 mld

Tyle (w dolarach) warta jest pomoc przekazana jak dotąd przez USA walczącej z Rosją Ukrainie

Zełenski w czasie spotkania podkreślił, że Ukraina docenia pomoc USA "w walce z rosyjskim terrorem". Jak mówił kluczowa dla niego, w czasie rozmów z Bidenem, jest kwestia obrony przeciwlotniczej.

- Dziś jestem w Waszyngtonie, by wzmocnić nasze zdolności w zakresie obrony ukraińskich dzieci, naszych rodzin, naszych domów, wolności i demokracji w świecie - mówił.

W czasie spotkania z Chuckiem Schumerem, liderem większości w Senacie, Zełenski miał podkreślać, że jeśli Ukraina nie otrzyma pomocy, przegra wojnę.

Biały Dom ogłosił, że USA zorganizują jesienią konferencję z udziałem amerykańskich firm zbrojeniowych, przedstawicieli ukraińskiego biznesu i przedstawicieli władz obu krajów, aby zbadać możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć i wspólnej produkcji, co zwiększyłoby zdolności obronne Ukrainy w długiej perspektywie.

USA przekazały jak dotąd 113 mld dolarów pomocy finansowej walczącej z Rosją Ukrainie - chodzi zarówno o pomoc wojskową, jak i humanitarną.

- Spotkałem się z prezydentem (Joe) Bidenem i jego zespołem. Jest nowy pakiet obronny: zestawy obrony powietrznej, artyleria, pociski, sprzęt inżynieryjny - powiedział Zełenski.

Wołodymyr Zełenski: Przygotowujemy nowy ekosystem obronny z USA

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Fico: Słowacja powinna przygotować się na normalizację stosunków z Rosją
Dyplomacja
Rzecznik Kremla mówi o "głupiej" decyzji Bułgarii i prowokacji NATO
Dyplomacja
Henry Kissinger nie żyje. Były szef dyplomacji USA zmarł w wieku 100 lat
Dyplomacja
Polska wysyła doradców wojskowych do Finlandii. Jest reakcja Rosji
Dyplomacja
Erdogan: Izrael musi odpowiedzieć za zbrodnie wojenne w Strefie Gazy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości