Andrzej Duda jednak spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim w Nowym Jorku?

Litewski nadawca publiczny LRT podaje, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Nowym Jorku z prezydentami Polski i Litwy - Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausedą. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia, że do spotkania doszło.

Aktualizacja: 21.09.2023 15:49 Publikacja: 21.09.2023 15:23

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski

Foto: PAP/EPA

Spotkanie dotyczyło sporu o embargo na eksport ukraińskiego zboża wprowadzonego jednostronnie przez Polskę.

Prezydent Litwy chce "jak najszybszego zażegnania sporów" między Polską a Ukrainą

Nauseda oświadczył, że różnice między oboma krajami w tej kwestii powinny być rozstrzygnięte "tak szybko jak to możliwe".

LRT pisze o spotkaniu w Nowym Jorku powołując się na informacje przekazane LRT przez administrację prezydenta Litwy.

- W imię wspólnego, najważniejszego celu - ochrony Europy przed rosyjską, agresywną polityką ekspansjonistyczną - spory między Ukrainą i Polską powinny być zażegnane tak szybko, jak to możliwe - stwierdził Nauseda.

Według niego "rola Polski w dostarczaniu broni Ukrainie jest wyjątkowa, a rozwiązanie konfliktu musi zostać znalezione, bo dalsze pogłębianie kryzysu byłoby nieodpowiedzialne". - W tym wypadku chodzi nie tylko o bezpieczeństwo poszczególnych państw, ale całego regionu, czy nawet kontynentu. Jak pokazuje historia tylko wspólne wysiłki, wspieranie się i pomaganie sobie, pozwala stawić czoło zewnętrznym zagrożeniom. Jednocześnie różnice, niezależnie od powodów, nie tylko podważają jedność, ale pomagają też wrogiej propagandzie - oświadczył prezydent Litwy.

Nauseda miał także rozmawiać z prezydentami Ukrainy i Polski o złagodzeniu procedur tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę i zwiększeniu tranzytu przez Litwę, by zmniejszyć presję na Polskę związaną z transportem żywności z Ukrainy.

Andrzej Duda miał spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim w Nowym Jorku dwa dni temu

Dwa dni temu podano, że zaplanowane na wtorek spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy, którzy udali się do Nowego Jorku na obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zostało odwołane.

Czytaj więcej

Spotkanie Duda - Zełenski w Nowym Jorku odwołane

Prezydent informował, że w związku z przesunięciami w godzinach spotkań spotkanie wypadło z agendy.

Do odwołania spotkania doszło w czasie narastającego konfliktu między Polską a Ukrainą o embargo wprowadzone przez Polskę jednostronnie na ukraińskie zboże, po tym jak embargo takie zniosła Komisja Europejska.

Po tej decyzji Ukraina złożyła skargę na Polskę WTO i zapowiedziała wprowadzenie embarga na niektóre produkty żywnościowe z Polski - cebulę, pomidory, kapustę i jabłka.

Czytaj więcej

Ukraina zablokuje import polskich warzyw. Znamy szczegóły decyzji rządu

W odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki zagroził, że Polska może poszerzyć liczbę produktów z Ukrainy objętych embargiem.

Z kolei 20 września ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz, został w trybie pilnym wezwany do MSZ. Strona polska przekazała  mu "zdecydowany protest" wobec słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

- Co niepokojące, niektórzy w Europie odgrywają solidarność w teatrze politycznym, zamieniając sprawę zboża w dreszczowiec. Może się wydawać, że odgrywają własne role, w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 19 września w wystąpieniu podczas debaty w czasie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Zełenski nie wymienił nazwy państwa, o którym mówił, politycy polskiego obozu władzy oraz opozycji ocenili jednak, że ukraińskiemu prezydentowi chodziło m.in. o Polskę, która 15 września, po wygaśnięciu unijnego embarga na wwóz m.in. do Polski ukraińskiego zboża, postanowiła jednostronnie przedłużyć embargo. 

W czwartek głośno jest o wypowiedzi premiera Morawieckiego, który w rozmowie z Polsat News stwierdził, że "Polska nie dostarcza już uzbrojenia Ukrainie".

Czytaj więcej

Co Ukraińcy sądzą o słowach Mateusza Morawieckiego o broni dla Ukrainy?

Spotkanie dotyczyło sporu o embargo na eksport ukraińskiego zboża wprowadzonego jednostronnie przez Polskę.

Prezydent Litwy chce "jak najszybszego zażegnania sporów" między Polską a Ukrainą

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Węgry: Partia rządząca chce, by rząd sprzeciwił się dyskusji o Ukrainie w UE
Dyplomacja
Kraj w Afryce chce zakazać handlu używaną odzieżą. "Zdejmuje się ją z martwych"
Dyplomacja
Władimir Putin ubolewa z powodu popsutych stosunków z Niemcami. Poskarżył się ambasadorom
Dyplomacja
Viktor Elbling, ambasador Niemiec w Warszawie: Nie wrócimy do relacji sprzed 2015 roku
Dyplomacja
Referendum w Wenezueli: 95 proc. poparło roszczenia terytorialne wobec Gujany
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?