Dzień niepodległości Gruzji bez flagi UE. Władze krytykowane

W tym roku w Dniu Niepodległości Gruzji, którego obchody przypadają na 26 maja, na budynku parlamentu nie będzie unijnej flagi, co ściągnęło na władze w Tbilisi krytykę wielu Gruzinów.

Publikacja: 25.05.2023 14:01

W czasie obchodów Dnia Niepodległości Gruzji na budynku parlamentu w Tbilisi nie pojawi się flaga UE

W czasie obchodów Dnia Niepodległości Gruzji na budynku parlamentu w Tbilisi nie pojawi się flaga UE

Foto: PAP/EPA

Rząd Gruzji tłumaczy brak flagi UE na parlamencie zmianą hasła, pod jakim w tym roku odbywają się obchody Dnia Niepodległości.

W ubiegłym roku przesłaniem święta obchodzonego 26 maja było hasło "W stronę Europy". W związku z tym flaga UE stanowiła centralny element obchodów. W tym roku hasło brzmi "Dla wolności!" w związku z czym Tbilisi ma być udekorowane wyłącznie gruzińskimi flagami narodowymi.

W Gruzji rozgorzała w tej sprawie gorąca debata. Wielu Gruzinów w mediach społecznościowych krytycznych wobec władz, łączy brak flagi UE w czasie obchodów 26 maja ze zmianą kierunku polityki zagranicznej Gruzji i zbliżeniem z Rosją - pisze portal netgazeti.ge. 

W ubiegłym roku przesłaniem święta obchodzonego 26 maja było hasło "W stronę Europy"

Historyk Lasza Bakradze wezwał mieszkańców Tbilisi do zorganizowania flash mobu i wywieszeniem dwóch flag: gruzińskiej i unijnej z balkonów i okien swoich mieszkań.

Ruch "Tałga" wezwał Gruzinów, aby gromadzili się od 10:30 rano z flagami Gruzji i UE przed pomnikiem Szoty Rustawelego i zorganizowali przemarsz pod parlament.

Inna akcja, zaplanowana na 15:00, organizowana jest przez opozycyjną partię Lelo. Partia ta zapowiada pochód z flagami Gruzji i UE, który ma przejść pod parlament sprzed budynku Uniwersytetu Państwowego w Tbilisi.

W 2008 roku Rosja interweniowała zbrojnie w Gruzji doprowadzając do utraty przez Tbilisi kontroli nad ok. 1/3 terytorium kraju - Abchazją i Osetią Południową. Obecne władze Gruzji przyjmują jednak prorosyjską postawę.

Czytaj więcej

Premier Gruzji: UE w cztery dni ma większe obroty handlowe z Rosją, niż my w rok

W ubiegłym tygodniu Rosja zniosła wizy dla obywateli Gruzji i przywróciła bezpośrednie połączenia lotnicze z Tbilisi.

W środę Irakli Garibaszwili, premier Gruzji, w czasie Forum Ekonomicznego w Katarze przekonywał, że jego kraj nie przystąpi do sankcji wobec Rosji ponieważ "obroty UE z Rosją w cztery dni, to obroty Gruzji z Rosją w ciągu roku", w związku z czym gruzińskie sankcje wobec Rosji nie miałyby dla niej dużego znaczenia.

Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów