Dotychczasowy wojewoda mazowiecki zostanie nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Republice Litewskiej. Informację o nominacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało w swoich mediach społecznościowych.

Konstanty Radziwiłł, z zawodu lekarz, przez dziewięć lat był prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. W wyborach do Senatu w 2015 roku uzyskał ponad 100 tys. głosów w obwodzie obejmującym powiaty grodziski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski. Wygrał m. in. z Romanem Giertychem i został senatorem. 16 listopada 2015 został powołany na ministra zdrowia w rządzie Beaty Szydło, a rok później wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Czy polski mer zlikwiduje polskie gimnazja i zorganizuje parady gejów?

Stanowisko ministra zdrowia utrzymał także w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego. Został odwołany w styczniu 2018 roku. Później bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a w 2019 roku nie udało mu się uzyskać reelekcji do Senatu. W listopadzie tego roku został natomiast wojewodą mazowieckim.

W Wilnie Radziwiłł zastąpi na stanowisku szefa polskiej ambasady Urszulę Doroszewską, która kierowała placówką od sześciu lat.