Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 342

Szijjártó podkreślał, że ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej i w Europie "znacząco umocniły rolę Turcji". Szef węgierskiej dyplomacji dodał, że Erdogan jest jedynym przywódcą, który był w stanie mediować między Rosją i Ukrainą, i osiągnąć pewne sukcesy.

- Każdy, kto rozmawia o pokoju, jest natychmiast przedstawiany jako sojusznik Putina, portretowany jako przyjaciel Rosji, propagandysta Kremla. Ale jedynym sposobem, na zakończenie wojny, są negocjacje. Tureckie udane próby mediacji tego dowiodły - stwierdził szef węgierskiej dyplomacji.

Czytaj więcej

Władze Rosji przyznają, że wcielały do armii osoby niezdolne do służby

- W rzeczywistości dotychczas jedyną skuteczną próbą mediacji, która dała jakąkolwiek nadzieję na pokój, była ta podjęta przez Turcję, prezydenta Erdogana i ministra Cavusoglu osobiście, którzy przewodzili Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej (tzw. porozumienie zbożowe z 22 lipca, porozumienie zawarte między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą ws. eksportu ukraińskiego zboża z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym drogą morską). Wzywamy Turcję, aby nadal starała się mediować, ponieważ dzięki wysiłkom Turcji zbliżamy się do nadziei pokoju - stwierdził szef węgierskiej dyplomacji. 

We wtorek tureckiego szefa MSZ przyjął też premier Węgier, Viktor Orban.

Jedyną skuteczną próbą mediacji, która dała jakąkolwiek nadzieję na pokój, była ta podjęta przez Turcję,

Péter Szijjártó, szef MSZ Węgier

Szef MSZ Turcji odwiedza Budapeszt na zaproszenie Szijjártó.

Rozmowy węgiersko-tureckie dotyczą umocnienia dwustronnych relacji między Węgrami a Turcją. Orban powiedział, że Węgry chcą rozwijać stosunki gospodarcze z Turcją i zrobią co mogą, by wymiana handlowa między obydwoma krajami osiągnęła wartość 6 mld dolarów.

Orban mówił, że Europa "nie może być stabilna i bezpieczna bez stabilnej i bezpiecznej Turcji" dlatego UE "musi wspierać Turcję w zmaganiach z wyzwaniami stwarzanymi przez procesy migracyjne.

Szijjártó i Cavusoglu zgodzi,li się też, że społeczność międzynarodowa powinna czynić wysiłki na rzecz pokojowego zakończenia wojny Rosji z Ukrainą tak szybko, jak to możliwe.