Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 342

Część z tych osób zwolniono ze służby ze względu na stan zdrowia, który nie pozwalał na objęcie ich mobilizacją - wynika z komunikatu rosyjskiej prokuratury generalnej.

- Ponad 9 tys. obywateli, którzy zostali zmobilizowani niezgodnie z prawem, wróciło do domów dzięki wysiłkom organów nadzorujących, w tym ci, którzy ze względu na stan zdrowia, nie powinni być zmobilizowani w żadnym wypadku - stwierdził Krasnow w czasie spotkania z Władimirem Putinem.

Jednocześnie prokurator generalny przyznał, że w wyniku inspekcji prokuratura ujawniła pewne niedociągnięcia w przebiegu mobilizacji.

Czytaj więcej

Były szef Pentagonu wzywa do dostarczenia Ukrainie myśliwców i rakiet ATACMS

- Mobilizacja nie była prowadzona długo, ale ujawniła pewne znaczące problemy, które stały się lekcją dla wielu, wymuszając ponowne przeanalizowanie podejścia do organizacji rejestracji wojskowej i stworzenia odpowiedniej bazy danych personelu wojskowego - powiedział Krasnow.

Według prokuratora generalnego zidentyfikowano również problemy związane z wypłatą przysługującego prawnie wsparcia finansowego osobom zmobilizowanym i ich rodzinom.

9 tys. obywateli, którzy zostali zmobilizowani niezgodnie z prawem, wróciło do domów

Igor Krasnow, prokurator generalny Rosji

Krasnow dodał, że do teraz "wszystkie świadczenia zostały już wypłacone, a pojawiające się problemy rozwiązano tak szybko jak to możliwe".

Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji 21 września 2022 roku. Proces częściowej mobilizacji zakończył się oficjalnie w październiku, po wcieleniu do armii ponad 300 tys. osób. Dekret Putina o mobilizacji nie został jednak odwołany.