Berlin odpowiedział na notę rządu PiS w sprawie reparacji. „Sprawa zamknięta”

Jest niemiecka odpowiedź na notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalny komunikat w tej sprawie.

Publikacja: 03.01.2023 16:56

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock i kanclerz Olaf Scholz

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock i kanclerz Olaf Scholz

Foto: Kay Nietfeld/dpa

Raport na temat wysokości odszkodowań wojennych polski rząd przedstawił 1 września, oszacowano tam kwotę roszczeń za zniszczenia w czasie II wojny światowej, dokonane w Polsce przez Niemców. W październiku to MSZ RFN skierowano notę dyplomatyczną w tej sprawie, chociaż początkowo nie ujawniono jej szczegółów.

Polska domaga się w niej od rządu w Berlinie m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bln 220 mld 609 mln zł, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd, podjęcia przez Republikę Federalną Niemiec systemowych działań prowadzących do zwrotu dóbr kultury zagrabionych z Polski, które znajdują się na terytorium Niemiec czy zwrócenia zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939–1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych.

Czytaj więcej

Rośnie kwota reparacji, jakich Polska domaga się od Niemiec. Mularczyk: Inflacja

„Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II Wojny Światowej 1939-1945” został przygotowany pod kierownictwem posła PiS Arkadiusza Mularczyka.

W opublikowanym we wtorkowy wieczór komunikacie rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina przekazał, że według niemieckiego rządu „sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a Rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie”.

„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945” - dodał Jasina.

Dyplomacja
Zełenski przekonuje Koreę Płd. że zestawy przeciwlotnicze to nie broń
Dyplomacja
Biden rozmawiał z Erdoganem o F-16 i Szwecji w NATO
Dyplomacja
Ławrow znów grozi zablokowaniem transportu zboża z Ukrainy
Dyplomacja
Japonia przygotowuje się do strącenia północnokoreańskiej rakiety
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Białoruś: Polska wydaje 4 proc. PKB na wojsko, musimy reagować
Dyplomacja
Miroslav Wlachovský, szef MSZ Słowacji: Padliśmy ofiarą wielkich działań dezinformacyjnych ze strony Rosji