Navracsics powiedział też, że spodziewa się, iż Komisja Europejska zarekomenduje rządom UE zawieszenie 65 proc. transferów z budżetu UE dla Węgier, co stanowi równowartość ok. 7,5 mld euro.

Minister zapewnił, że Węgry wypełnią zobowiązania jakie zaciągnęły wobec Brukseli i dlatego Budapeszt liczy na otrzymanie zawieszonych środków w przyszłym roku.

Czytaj więcej

Orban: Potrzebujemy suwerennej Ukrainy, aby Rosja nie stanowiła zagrożenia dla Europy

Źródła w KE w ubiegłym tygodniu podawały, że Komisja Europejska zatwierdzi węgierski plan odbudowy, aby pozostawić otwartą możliwość wypłaty unijnych środków w przyszłości, ale powstrzyma się od ich wypłaty dopóki Budapeszt nie wypełni uzgodnionych z Brukselą warunków.

- Zrobiłem co mogłem - powiedział Navraciscs na konferencji prasowej.

65 proc.

Taki odsetek transferów finansowych z budżetu UE na Węgry ma zostać zawieszonych przez UE

W ostatnich miesiącach rząd Viktora Orbana stara się odblokować miliardy euro z Funduszu Odbudowy przysługujące Węgrom, w związku z wątpliwościami dotyczącymi tego czy środki te będą wydatkowane zgodnie z prawem. UE domaga się od Węgier zmian mających na celu skuteczniejszą walkę z korupcją na Węgrzech. 

Navraciscs pytany o to, czy widzi możliwość kompromisu zawartego z UE w ostatniej chwili, aby uniknąć zawieszenia wypłaty unijnych środków, odparł, że "jest optymistą i zawsze widzi wiele".