Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 265

W czasie poniedziałkowych rozmów, które miały mieć miejsce w Ankarze, Burns miał mówić Naryszkinowi o konsekwencjach użycia broni atomowej przez Rosję na Ukrainie oraz poruszyć temat wymiany więźniów między USA a Rosją - twierdzi rozmówca agencji Reutera.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, potwierdził w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami, że w Ankarze doszło do spotkania przedstawicieli władz USA i Rosji, ale nie chciał zdradzić czego dotyczyły rozmowy, ani kto dokładnie brał w nich udział.

Spotkanie Burnsa z Naryszkinem to pierwsze spotkanie twarzą w twarz tak wysokich przedstawicieli administracji USA i Rosji od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę.

- (Burns) nie prowadzi żadnych negocjacji. Nie omawia zakończenia wojny na Ukrainie - podkreślił przedstawiciel Białego Domu.

Czytaj więcej

Więzieni w Rosji Amerykanie mogą być wolni do końca roku

- Przekazuje wiadomość o konsekwencjach użycia broni nuklearnej przez Rosję i ryzyku dla strategicznej stabilności, jaką stwarza eskalacja... Podniesie też kwestię niesprawiedliwie aresztowanych obywateli USA - dodał. Chodzi prawdopodobnie o amerykańską koszykarkę, Brittney Griner, skazaną na dziewięć lat kolonii karnej w Rosji za posiadanie narkotyków oraz o Paula Whelana, byłego żołnierza piechoty morskiej USA, skazanego w 2020 roku na 16 lat więzienia za szpiegostwo. USA mają być gotowe do wymiany dwojga Amerykanów za Wiktora Buta, handlarza bronią z Rosji, który obecnie odsiaduje wyrok w amerykańskim więzieniu.

Burns to były ambasador USA w Moskwie, który pod koniec 2021 roku został wysłany do Rosji, aby ostrzec Władimira Putina przed skutkami planowanej inwazji.

Czytaj więcej

Biden i Xi rozmawiali na Bali. Zgadzają się co do Ukrainy, dzieli ich Tajwan

Przedstawiciel Białego Domu zapewnił, że o spotkaniu Burnsa z Naryszkinem z wyprzedzeniem została poinformowana Ukraina. - Ściśle trzymamy się fundamentalnej zasady: nic o Ukrainie bez Ukrainy - podkreślił.

O rozmowach przedstawicieli USA i Rosji w Ankarze jako pierwszy poinformował rosyjski "Kommiersant".

Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, pytany o to spotkanie na marginesie szczytu G20 powiedział, że ONZ nie była zaangażowana w rozmowy.