Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

W Iranie od września dochodzi do demonstracji i protestów ulicznych będących następstwem śmierci Mahsy Amini, 22-letniej kobiety, zatrzymanej przez irańską policję moralności za niestosowanie się do zasad szariatu w kwestii ubioru. Amini po aresztowaniu zapadła w śpiączkę i zmarła, co wywołało falę protestów w całym Iranie. 

Jak dotąd, w wyniku pacyfikowania demonstracji przez władze Iranu, zginęło 336 osób, a blisko 15 100 zostało aresztowanych - wynika z informacji przekazywanych przez agencję informacyjną HRANA (agencja założona w 2009 roku przez irańskich obrońców praw człowieka).

Czytaj więcej

USA zapowiadają kolejne sankcje w związku z wojną Rosji z Ukrainą

W październiku, w ramach pierwszego pakietu sankcji na Iran, UE zamroziła aktywa i uznała za osoby niepożądane na swoim terytorium 15 obywateli Iranu. Sankcjami objęto też instytucje, które miały mieć związek ze śmiercią Amini oraz krwawym tłumieniem protestów.

31

Tyle osób fizycznych i prawnych ma być objętych nowym pakietem sankcji UE wobec Iranu

Nowy pakiet sankcji ma objąć 31 osób fizycznych i prawnych z Iranu, którym zarzuca się łamanie praw człowieka - podaje dwóch dyplomatów, na których powołuje się Reuters. 

Szefowie MSZ państw UE mają też omawiać zwiększenie poparcia dla Ukrainy w nadchodzących, zimowych miesiącach. Poruszony zostanie również prawdopodobnie temat dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji, chociaż w tej kwestii nie należy jeszcze spodziewać się decyzji - twierdzą rozmówcy Reutera.

We wtorek szefowie resortów obrony państw UE mają formalnie zainicjować unijną misję szkoleniową, w ramach której przeszkolonych ma zostać ok. 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Szkolenie odbędzie się na terytorium Unii Europejskiej.