Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 237

Minister spraw zagranicznych Ukrainy wygłosił swą deklarację na konferencji prasowej. - Biorąc pod uwagę liczne zniszczenia spowodowane przez irańskie drony w infrastrukturze cywilnej Ukrainy, śmierć i cierpienia zadane naszemu narodowi, a także w związku z pojawieniem się doniesień o możliwej kontynuacji dostaw broni przez Iranu do Rosji, przedkładam prezydentowi Ukrainy propozycję zerwania stosunków dyplomatycznych z Iranem - oświadczył Kułeba.

Szef ukraińskiej dyplomacji zapewniał, że Ukraina nigdy nie zajmowała antyirańskiego stanowiska, ale dodał, że Iran stał się współwinny rosyjskiej agresji i zbrodni popełnianych przez Rosję na Ukrainie.

Czytaj więcej

Seria zdjęć pokazuje skutki porannego ataku na Kijów

- Jeśli Iran przestanie dostarczać broń do Rosji, będziemy rozmawiać o przywróceniu całego zakresu stosunków - powiedział szef MSZ Ukrainy. Na konferencji Kułeba zarzucił też irańskim władzom obłudę. Oświadczył, że Teheran ponosi pełną odpowiedzialność za zrujnowanie relacji z Ukrainą.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy zapowiedział także, że Kijów wyśle oficjalną notę do Izraela z prośbą o natychmiastowe dostawy systemów obrony przeciwlotniczej oraz współpracę w tym sektorze.

Czytaj więcej

Atak dronów na Kijów. Doradca Zełenskiego: Usunąć Rosję z G20

W poniedziałek Rosja przeprowadziła ataki na cele na Ukrainie, w tym na Kijów. Wojska rosyjskie wykorzystały przy tym irańskie bezzałogowe statki powietrzne typu Shahed-136, czyli tzw. amunicję krążącą.